Specjalizacje, Kategorie, Działy

Najczęstsze problemy dermatologiczne kobiet w ciąży ►

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Arleta Czarnik
|
– Łuszczyca krostkowa uogólniona to na szczęście problem rzadki, ale jeśli wystąpi, jest stanem zagrażającym życiu – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Reich z Zakładu i Kliniki Dermatologii Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.
W okresie ciąży skóra, podobnie jak inne narządy, podlega wielu zmianom. Można wśród nich wyróżnić zmiany fizjologiczne charakterystyczne dla tego okresu (m.in. przebarwienia, rozstępy, zmiany naczyniowe) i specyficzne dermatozy występujące niemal wyłącznie u kobiet w ciąży.

Profesor Adam Reich omawia objawy, diagnostykę i leczenie schorzeń dermatologicznych u kobiet w ciąży oraz ich wpływ na przebieg ciąży. Zwraca uwagę na ciążową cholestazę wątrobową, która nieleczona zwiększa ryzyko porodów przedwczesnych i zgonów wewnątrzmacicznych, oraz pemfigoid ciężarnych – rzadką autoimmunologiczną chorobę pęcherzową, w której występują przeciwciała przenikające przez łożysko.

Trzeba też pamiętać, że ciąża może wpływać na przebieg wcześniej istniejących chorób skóry, m.in. łuszczycy i rumienia guzowatego, często powodując ich nasilenie wymagające pilnego skierowania pacjentki do dermatologa.Wykład został zaprezentowany podczas konferencji II Praktyczny Gabinet Ginekologiczny
zorganizowanej przez Wydawnictwo Termedia.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.