Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Najmniejsza skuteczna dawka przez najkrótszy czas

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Medscape
Zgodnie z międzynarodowym porozumieniem opublikowanym w „Nature Reviews Endocrinology” kobiety w ciąży powinny stosować paracetamol, znany także jako acetaminofen, tylko ze wskazań medycznych i w najniższej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy czas.
Panel ekspertów - 13 amerykańskich i europejskich autorów - wzywa do wspólnych badań nad tym, jak ten lek przeciwbólowy może wpływać na rozwój płodu. Z danych epidemiologicznych wynika, że lek ten jest stosowany przez mniej więcej 65 proc. ciężarnych kobiet w Stanach Zjednoczonych i ponad 50 proc. na całym świecie. Jest aktywnym składnikiem ponad 600 leków na receptę i kupowanych bez recepty. Jednak coraz więcej dowodów sugeruje, że prenatalna ekspozycja na paracetamol może zmieniać rozwój płodu. Nowe zalecenia opierają się na przeglądzie badań eksperymentalnych na zwierzętach, a także danych epidemiologicznych opublikowanych od stycznia 1995 r. do października 2020 r. Autorami są klinicyści, epidemiolodzy i naukowcy specjalizujący się w toksykologii, endokrynologii, medycynie rozrodu i neurorozwoju.

Chociaż nowe wytyczne nie różnią się znacząco od aktualnych, autorzy uważają, że potrzebna jest silniejsza komunikacja i większa świadomość zagrożeń. Oprócz ograniczenia stosowania leku do małych dawek przez krótki czas, gdy jest to konieczne z medycznego punktu widzenia, przyszłe matki powinny otrzymać poradę przed poczęciem lub na początku ciąży. W przypadku wątpliwości co do możliwości jej zastosowania powinny skonsultować się z lekarzem. Podkreślmy, że ostrzeżenia wpisują się w podstawową zasadę terapeutyczną: Po pierwsze nie szkodzić. Ryzyko można zminimalizować, stosując najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy czas i tylko wtedy, gdy jest to medycznie wskazane.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.