Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Niebieskie światło może przyspieszać dojrzewanie

Udostępnij:
W eksperymencie na szczurach ekspozycja na typowe dla ekranów niebieskie światło wyraźnie przyspieszała dojrzewanie poddanych jego działaniu samców. To badanie na zwierzętach, jednak każe zwrócić uwagę na potencjalne zagrożenie dotyczące nastolatków.
W czasie 61. edycji Annual European Society for Paediatric Endocrinology Meeting naukowcy ze Szpitala Miejskiego w Ankarze przedstawili wyniki badania, które wskazuje na kolejne, potencjalne niebezpieczeństwo związane z nadużywaniem elektronicznych gadżetów.

Ma to związek z faktem, że ekrany takich urządzeń zwykle emitują duże ilości pobudzającego mózg niebieskiego światła.

Naukowcy obserwowali 18 samców szczurów, z których część żyła w naturalnym oświetleniu. Na część z nich przez 6 godzin działało dodatkowo niebieskie światło, a na pozostałe osobniki takie oświetlenie oddziaływało przez 12 godzin.

U samców wystawionych na niebieskie światło oznaki dojrzewania płciowego pojawiły się wyraźnie szybciej – donoszą badacze. Im dłuższe działanie światła, tym większa różnica. To nie koniec – szybszemu dojrzewaniu towarzyszyło uszkodzenie jąder szczurów.

Wcześniej ta sama grupa naukowców pokazała wywołane niebieskim światłem szybsze dojrzewanie samic.

– Po raz pierwszy odkryliśmy bezpośredni związek między ekspozycją na niebieskie światło i wczesnym dojrzewaniem samców szczurów. Wyniki te są zgodne z naszymi wcześniejszymi badaniami samic, które również wskazywały na podobne efekty, co pozwala nam uzyskać bardziej kompleksowy obraz wpływu niebieskiego światła na dojrzewanie zarówno u samców, jak i samic szczurów – mówi dr Aylin Kilinç Ugurlu.

Jak zauważają naukowcy, przedwczesne dojrzewanie u dzieci często nie ma jasnej przyczyny. Czasami jest to kwestia genetyki, czasami zaburzeń pracy mózgu spowodowanych urazem czy guzem, problemów z tarczycą, nadnerczami czy gruczołami płciowymi.

Jednak w ostatnich latach różne badania wskazywały na coraz większą liczbę przypadków przedwczesnego dojrzewania u dziewcząt i u chłopców.

Niebieskie światło może być jedną z przyczyn, ale trudno jest oszacować u ludzi jego wpływ.

– Chcę podkreślić, że to badanie na szczurach i wyników nie można bezpośrednio odnosić do ludzi. Niemniej jednak dostarczamy eksperymentalnych podstaw do dalszego badania konsekwencji zdrowotnych związanych z coraz większym czasem spędzanym przed ekranami we współczesnym społeczeństwie – podkreśla dr Aylin Kilinç Ugurlu.

Teraz naukowcy chcą się skupić na ocenie skutków niebieskiego światła działającego przed okresem dojrzewania, a także w późniejszym, dorosłym życiu.

– Naszym celem jest wystawienie zarówno samców i samic szczurów na niebieskie światło przed okresem dojrzewania i zrozumienie jego długoterminowych skutków w odniesieniu do uszkodzeń narządów rozrodczych oraz do płodności. Ostatecznie, badania te mogą prowadzić do wdrożenia środków zapobiegawczych i przyczynić się do rozwoju dyskusji na temat wpływu współczesnego stylu życia na rozwój fizjologiczny i zdrowie na dłuższą metę – twierdzi dr Aylin Kilinç Ugurlu.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.