Specjalizacje, Kategorie, Działy

Po raz pierwszy w Polsce minimalnie inwazyjne zabiegi operacyjne były przesyłane online poza granice kraju

Udostępnij:
Minimalnie inwazyjne zabiegi laparoskopowe i przezpochwowe z transmisją multimedialną online odbyły się 20 maja 2021 roku w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym przy ul. Polnej w Poznaniu.
Transmisja odbyła się tuż przed rozpoczęciem XI Konferencji Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy, w której w dniach 21-22 maja 2021 roku udział wzięli najwybitniejsi eksperci ze Szwajcarii, Austrii i Niemiec oraz krajowi specjaliści z zakresu położnictwa i ginekologii.

W tej edycji warsztatów, w dwóch salach operacyjnych prof. Maciej Wilczak wraz z zespołem Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka, „na żywo” oraz „krok po kroku” przedstawiali najnowsze techniki i zasady stosowane w nowoczesnej i minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej.

Jednocześnie, dzięki transmisji online, możliwe było obserwowanie zabiegów operacyjnych wykonywanych w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu oraz Landeskrankenhaus Feldkirch w Austrii.

Tego typu, jednoczasowa transmisja ginekologicznych zabiegów operacyjnych z Polski i Austrii odbywała się w naszym kraju po raz pierwszy.Dzięki tego typu innowacyjnej realizacji warsztatów, lekarze ginekolodzy z całej Polski mogli uczestniczyć w operacjach transmitowanych z Austrii, gdzie dr Burghard Abendstein - członek zespołu edukacyjnego Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej UM w Poznaniu przeprowadzał operacje przezpochwowej implantacji siatek w leczeniu wypadania narządów płciowych.

Cykliczne Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej realizowane w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu są nadal jedynymi w Polsce działaniami edukacyjnymi w formule online realizowanymi „na żywo”.
W dotychczas zrealizowanych czterech edycjach warsztatów od 2020 roku uczestniczyło około 500 ginekologów z całej Polski.

Podczas Warsztatów transmisje zabiegów operacyjnych obejrzało ponad 360 osób.

Niezwykle cieszy nas, że wprowadzona w naszym Centrum nowatorska formuła Warsztatów „na żywo” realizowana online pokazała, że praktyczne i edukacyjne działania Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu spotkały się z dużym zainteresowaniem polskich ginekologów praktyków. Tym razem udostępniliśmy transmisję również naszym kolegom z Włoch, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Rosji, Ukrainy oraz Gruzji – mówi prof. Maciej Wilczak, inicjator powstania i koordynator Centrum.

Podczas Warsztatów bezpośrednio przy stole operacyjnym w zabiegach uczestniczyli lekarze ginekolodzy z Płocka, Częstochowy, Otwocka, Łodzi i Gdańska.

Wykonano 6 zabiegów operacyjnych transmitowanych z Polski oraz 2 zabiegi wykonywane w Landeskrankenhaus Feldkirch w Austrii, które opatrzone były precyzyjnymi i praktycznymi komentarzami dotyczącymi poszczególnych etapów wykonywania tego typu operacji.

W warsztatach, zarówno w formule online jak i live, uczestniczyli lekarze ginekolodzy, którzy podczas zabiegów mogli zadawać pytania i komentować poszczególne etapy operacji z perspektywy własnego doświadczenia klinicznego.

Więcej informacji na temat inicjatyw edukacyjnych realizowanych przez Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka w ramach Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej dostępnych jest TUTAJ

Media o Warsztatach:
» WTK
» TVP Poznań
» TVP Poznań
» Radio Poznań

Szczegółowe informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum: TUTAJ
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.