Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Pomijanie śniadania jest związane z występowaniem cukrzycy ciężarnych

Źródło:
Autor: Karolina Zientarska |Data: 12.05.2020
 
 
Obecnie obserwuje się narastający trend rezygnacji ze śniadań. Wyniki z badań obserwacyjnych wskazują, że pomijanie śniadań jest związane ze zwiększonym ryzykiem zespołu metabolicznego, występowania udarów mózgu oraz choroby niedokrwiennej serca
Na łamach American Journal of Clinical Nutrition ukazała się praca japońskich badaczy, którzy przeanalizowali dane ponad 84,6 tys. kobiet ciężarnych bez obciążenia w kierunku zaburzeń glikemii oraz chorób sercowo-naczyniowych. W badaniu oceniono związek pomiędzy częstością konsumpcji śniadania przed ciążą oraz w pierwszej połowie ciąży, a występowaniem cukrzycy ciężarnych.

W obrębie badanej grupy u 1935 kobiet wykryto cukrzycą ciężarnych. U kobiet które spożywały mniej niż trzy śniadania w ciągu tygodnia, obserwowano dodatni związek z występowaniem cukrzycy ciężarnych w porównaniu z tymi kobietami, które codziennie spożywa ły śniadanie (OR = 1,21; 95% CI: 1,05-1,41). Ponadto związek ten był zależny od liczby śniadań spożytych w ciągu tygodnia: im mniej śniadań w ciągu tygodnia spożywała kobieta tym większa była szansa wykrycia cukrzycy ciężarnych niezależnie od BMI przed ciążą.

Podsumowując, spożywanie śniadań w ciągu tygodnia przed ciążą i w pierwszej połowie ciąży może mieć związek z rozwojem cukrzycy ciężarnych.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), OR – Odds Ratio (pl. iloraz szans)
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe