Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Probiotyki dla wcześniaków - duże korzyści
Źródło: AK/www.nature.com/articles/s41372-019-0315-z
Autor: Alicja Kostecka |Data: 08.02.2019
 
 
Dzięki postępowi medycyny dzieci urodzone przedwcześnie w większości przypadków mają duże szanse na przeżycie i normalne funkcjonowanie w przyszłości. Nie zawsze jednak udaje się zapobiegać powikłaniom wcześniactwa, dlatego bardzo ważne jest minimalizowanie ryzyka poszczególnych powikłań. Na łamach The Journal of Perinatology wykazano, że stosunkowo prosty sposób pozwala na redukcję częstości występowania martwiczego zapalenia jelit i zgonu u wcześniaków.
Kanadyjscy badacze przeprowadzili retrospektywną analizę aż 3093 dzieci urodzonych poniżej 29. tygodnia życia, z których 652 maluchom podawano profilaktycznie probiotyki. Okazało się, że w tej grupie istotnie rzadziej dochodziło do martwiczego zapalenia jelit (aOR 0,64) oraz zgonu (aOR 0,41). Ponadto, istotnie rzadziej dochodziło do śmierci spowodowanej martwiczym zapaleniem jelit; nie wykazano natomiast, by profilaktyczne podawanie probiotyków wiązało się z redukcją częstości sepsy o późnym początku.

W świetle licznych prac na temat stosowania probiotyków wydaje się, że w przypadku wcześniactwa ich profilaktyczne stosowanie przynosi korzyści. Czekamy na badania randomizowane, które potwierdzą powyższy rezultat.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe