Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Prof. Mariusz Zimmer wypowiada się o wadach letalnych

Źródło: TVN24
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 25.10.2020
 
 
– Rzadko w medycynie możemy powiedzieć, że coś wiemy ze stuprocentową pewnością. Jedną z takich sytuacji jest zdiagnozowanie, który płód nie ma szans na przeżycie, ponieważ mamy narzędzia pozwalające to stwierdzić – ocenił prof. Mariusz Zimmer.
– Świat poszedł do przodu, wyodrębniono z położnictwa dodatkowo dziedzinę – perinatologię, a nagle zapada decyzja grupki ludzi, którzy uzurpują sobie prawo do nakłaniania kobiet do ogromnego cierpienia, do decydowania o losie ich życia, w tym psychicznego – mówił w TVN24 prof. dr hab. med. Mariusz Zimmer z Kliniki Ginekologii i Położnictwa USK we Wrocławiu.

Oceniając wyrok Trybunału Konstytucyjnego, podkreślił, że ta decyzja może stanowić zagrożenie zdrowia i życia pacjentek. – Nie mówię tylko o zdrowiu fizycznym, ale o stresie, psychicznych cierpieniach, które są ogromne – podsumował.

Prof. Zimmer stwierdził, że lekarze położnicy są na „pierwszej linii frontu”. – Jesteśmy bardzo blisko z pacjentkami pokrzywdzonymi przez los, wraz z nimi przeżywamy ich ból i rozpacz – zaznaczył. Dodał, że dzięki postępowi medycyny oraz rozwojowi perinatologii i ultrasonografii lekarze mają możliwość pomocy takim kobietom.

Podkreślił, że ocenić stan płodu pozwalają nowoczesne narzędzia. – To są ultrasonografy, które nam w stu procentach pokazują, jakie są wady dziecka. To jest badanie genetyczne, rozstrzygające, czy mamy problem z wadą genetyczną. Ale nie mówimy tylko o wadach genetycznych, są również sytuacje, kiedy genetyka jest dobra, ale niestety, nie wykształca się główka dziecka. Jaką możliwość życia ma ten płód? No nie ma. Jest skazany na śmierć – powiedział.

– Przecież mamy tak zwane porodówki hospicyjne. Dajemy prawo wyboru tym pacjentkom. Nikt nikomu niczego nie nakazuje – wskazywał.

Jak mówił, funkcjonuje cykl przygotowania psychologicznego, emocjonalnego, medycznego, wyznaniowego dla pacjentek, które stają przed takim dramatycznym wyborem. – Kontaktujemy się z księżmi i siostrami zakonnymi. Pacjentki mają czas do namysłu i podjęcia świadomej decyzji – podkreślił. Dodał, że kobiety, które zdecydują się urodzić dziecko z wadą letalną, są obejmowane szczególną opieką.

– Rola lekarza jest bardzo jasna: przedstawić wiarygodną i obiektywną sytuację. Mówimy zawsze o szali ryzyka i korzyści postępowania medycznego. Musimy często być bardzo brutalni, mówiąc, z jaką sytuacją spotka się dana pacjentka, jeśli będzie kontynuowała ciążę, jakie są zagrożenia – tłumaczył prof. Zimmer.

– Decyzja zawsze należy do kobiety – zaznaczył.

Przeczytaj także: „Aborcja niezgodna z konstytucją” i „Chazan i Bukiel o wierze, aborcji i nagonce na katolickich lekarzy”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.