GINEKOLOGIA
Spondyloartropatie
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Reaktywne zapalenie stawów w chorobach przenoszonych drogą płciową ►

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Bogusz Soiński
|
Źródło: konferencja Skóra i Kości
– Najprawdopodobniej reaktywne zapalenie stawów jako pierwszy opisał Hipokrates, który stwierdził, że „młodzi nie cierpią z powodu dny moczanowej, dopóki nie odbędą stosunku seksualnego” – mówi dr n. med. Piotr Krawiec z Małopolskiego Centrum Reumatologii, Immunologii i Rehabilitacji, Kliniki Reumatologii Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie.
Reaktywne zapalenie stawów (ReA) jest asymetrycznym zapaleniem jednego lub kilku stawów, głównie kończyn dolnych i przyczepów ścięgnistych. Występuje zazwyczaj od 1 do 3 tygodni po zakażeniu, najczęściej po przejściu infekcji przewodu pokarmowego lub narządów moczowo-płciowych – w tym ostatnim przypadku mamy do czynienia z reaktywnym zapaleniem stawów wywołanym zakażeniem przenoszonym drogą płciową (sexually acquired reactive arthritis – SARA).

ReA zaliczamy do grupy spondyloartropatii zapalnych i do grupy, w której częściej dochodzi do zapalenia stawów obwodowych. – Najczęściej dotyka młodych dorosłych w wieku od 20 do 40 lat, częściej rasy białej. Rzadko występuje u dzieci i jest wtedy zwykle wywoływane przez infekcje przewodu pokarmowego. Jednakowo często pojawia się u obu płci, gdy przyczyną jest zakażenie układu pokarmowego, jeśli natomiast chodzi o przenoszenie drogą kontaktów seksualnych, częściej u mężczyzn – powodem jest bakteria Chlamydia trachomatis – wymienia dr n. med. Piotr Krawiec.

Specjalista opisuje czynniki ryzyka predysponujące do SARA, etiologię oraz objawy kliniczne – zazwyczaj w ciągu trzech miesięcy przed wystąpieniem objawów stawowych nastąpił kontakt seksualny – zwykle z nowym partnerem.

– Większość mężczyzn ma w wywiadzie objawy w postaci wydzieliny z cewki moczowej, dyzurii i/lub bólu albo obrzęku jąder – objawy pojawiają się średnio w ciągu 14 dni przed rozwojem zapalenia stawów. Mogą pojawić się pęcherzyki, nadżerki, plamki w ujściu cewki moczowej, na żołędzi lub trzonie prącia, tzw. obrączkowate zapalenie żołędzi, które jest bezbolesne, a zmiany nie pozostawiają blizn, chyba że dojdzie do nadkażenia bakteryjnego – dr Krawiec przedstawia urogenitalne objawy kliniczne.

– U kobiet są to w większości zakażenia bezobjawowe. Mogą występować upławy, krwawienia międzymiesiączkowe lub po stosunku, bóle miednicy lub głęboka dyspareunia. Choroby przenoszone drogą płciową, w tym rzeżączka i Chlamydia trachomatis, przy zakażeniu po kontakcie analnym mogą przebiegać bezobjawowo, lecz mogą także objawiać się wydzieliną z odbytu, krwawieniem, dyskomfortem i uczuciem parcia – wylicza.

Specjalista w dziedzinie reumatologii przedstawia także objawy mięśniowo-szkieletowe, skórne, dotyczące narządu wzroku. Omawia również kryteria diagnostyczne ReA. – Do chwili obecnej nie ma zgody co do kryteriów diagnostycznych, w konsekwencji rozpoznanie ustala się, wykazując związek objawów klinicznych z wcześniejszym zakażeniem narządów moczowo-płciowych drobnoustrojem wywołującym reaktywne zapalenie stawów, przede wszystkim Chlamydia – objaśnia dr Piotr Krawiec i poświęca uwagę diagnostyce mikrobiologicznej.

Ekspert mówi również o terapii przeciwdrobnoustrojowej, wytycznych CDC z nią związanych oraz o leczeniu stawów – ograniczeniu aktywności fizycznej i leczeniu farmakologicznym.Wykład „Reaktywne zapalenie stawów w chorobach przenoszonych drogą płciową” został zaprezentowany podczas konferencji Skóra i Kości Wydawnictwa Termedia (kierownictwo naukowe: dr hab. n. med., prof. nadzw. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek, dr hab. n. med. Magdalena Krajewska-Włodarczyk).
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.