Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Rodzice wcześniaków mogą odwiedzić dziecko 7 dni po pierwszej dawce szczepienia

Źródło: Fundacja Koalicja dla wcześniaka
Autor: Monika Stelmach |Data: 10.05.2021
 
 
Ministerstwo Zdrowia przychyliło się do postulatów rodziców wcześniaków dotyczących złagodzenia zakazu odwiedzin na oddziałach neonatologicznych. Wcześniej byli odseparowani od swoich przedwcześnie narodzonych dzieci.
O dopuścić obecności rodziców na oddziałach neonatologicznych walczyła Fundacji Koalicja dla wcześniaka. Oświadczenie w tej sprawie wydała już na początku marca br. konsultant krajowa w dziedzinie neonatologii. Prof. Ewa Helwich apelowała, żeby było to możliwe już 7 dni po otrzymaniu przez nich pierwszej dawki szczepionki przeciw COVID-19.

W piśmie od wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, które otrzymała fundacja, czytamy, że w tej sprawie nie jest konieczne wydawanie odrębnych zaleceń przez resort zdrowia.

− Zalecenia wydane przez konsultanta krajowego dotyczące umożliwienia obecności rodziców na oddziale w sposób nieograniczony 7 dni po 1. dawce szczepienia przeciw COVID-19, będą wystarczające i wiążące dla kierowników podmiotów leczniczych. Jednocześnie, w przypadku braku ich respektowania i wprowadzania przez podmioty lecznicze niewspółmiernych ograniczeń dotyczących możliwości obecności rodziców wcześniaków na OINT, praktyki te powinny być bezpośrednio zgłaszane Rzecznikowi Praw Pacjenta, który monitoruje wpływające do niego sygnały pod kątem wyżej wymienionych nieprawidłowości i niezwłocznie podejmuje działania − pisze Waldemar Kraska.

Wiceminister dodaje, że o szczegółach bezpiecznych odwiedzin decyduje ordynator oddziału w porozumieniu z konsultantem wojewódzkim w dziedzinie neonatologii na podstawie oceny bieżącego zagrożenia epidemiologicznego.

− Po przeanalizowaniu obaw związanych z długim czasem oczekiwania na uzyskanie optymalnej odporności na zakażenie wirusem SARS-CoV-2, co w przypadku rodziców wcześniaków oznacza wiele miesięcy separacji od swoich przedwcześnie narodzonych dzieci, zasadny uznaje się postulat dotyczący umożliwienia obecności rodziców na oddziale 7 dni po pierwszej dawce szczepienia − tłumaczy wiceszef resortu zdrowia.

Przeczytaj także: „Pierwsze dawki szczepionek chronią aż w 86,6 proc.”.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe