Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Pierwsze dawki szczepionek chronią aż w 86,6 proc.

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 05.05.2021
 
 
Z ustaleń Koreańskiej Agencji Kontroli Chorób (KDCA) wynika, że u ludzi powyżej 60. roku życia po podaniu jednej dawki szczepionka firmy AstraZeneca jest skuteczna w 86 proc., a preparat Pfizera – w 89,7 proc. Takie wnioski wysnuto na podstawie analizy danych dotyczących szczepień w warunkach rzeczywistych.
W analizie uwzględniono dane dotyczące ponad 3,5 mln mieszkańców Korei Południowej w wieku 60 lat i starszych zebrane w ciągu dwóch miesięcy od 26 lutego. W badanej grupie było ponad 521 tys. osób, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionek Pfizera lub AstryZeneki.

Stwierdzono 1237 zachorowań na COVID-19, przy czym tylko 29 u osób, które przyjęły szczepionki – przekazała KDCA.

To pokazuje, że oba preparaty zapewniają wysoką ochronę przed chorobą po jednej dawce. Niemniej pacjenci powinni zostać w pełni zaszczepieni zgodnie z zalecanym grafikiem, ponieważ poziom ochrony dodatkowo wzrośnie po drugiej dawce – oceniła agencja.

– Około 95 proc. ludzi, którzy zmarli z powodu koronawirusa w naszym kraju, to byli seniorzy w wieku 60 lat i starsi, a szczepionki znacznie obniżą zagrożenie dla takich osób. Ryzyko wystąpienia po szczepieniu skutków niepożądanych, w tym zakrzepów krwi, jest skrajnie niskie, a w większości przypadków skutki uboczne są uleczalne – podkreślił przedstawiciel ministerstwa zdrowia Jun Te Ho.

W Korei Płd. co najmniej jedną dawkę szczepionek przeciw COVID-19 otrzymało dotychczas 6,7 proc. spośród 52 mln mieszkańców. Władze chcą do września zaszczepić 70 proc. ludności, by do listopada w społeczeństwie wytworzyła się odporność zbiorowa.

Od środy Koreańczycy w pełni zaszczepieni na COVID-19, dysponujący ujemnym wynikiem testu na koronawirusa i niemający objawów choroby, są wyłączeni z obowiązku przejścia dwutygodniowej kwarantanny po powrocie do kraju z zagranicy. Przepisy złagodzono, by zachęcić mieszkańców do przyjmowania szczepionek.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe