Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Schemat postępowania w skriningu raka szyjki macicy opublikowało PTGiP

Udostępnij:
Zastępowanie tradycyjnej cytologii – tzw. szkiełkowej – dużo dokładniejszą cytologią płynną zaleca zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w najnowszym algorytmie postępowania w badaniu przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy.
Nowy algorytm opracowany przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) został przedstawiony w postaci zmodyfikowanego schematu, opierającego się na najnowszych możliwościach diagnostycznych.

– Nowości jest kilka, ale szczególną uwagę chcemy zwrócić na tak zwaną cytologię na podłożu płynnym (LBC). W przeciwieństwie do cytologii tradycyjnej nie jest to badanie refundowane, ale lekarze powinni je oferować wszystkim pacjentkom ze względu na dużo większą dokładność wyników. Po pierwsze – cytologia na podłożu płynnym daje mniej odczytów fałszywie ujemnych, po drugie – umożliwia dalsze badanie pobranego materiału w kierunku obecności wirusa HPV – tłumaczy cytowany w informacji prasowej prezes PTGiP prof. Mariusz Zimmer, pod którego przewodnictwem opracowano nowe wytyczne.

Tak zwane przetrwałe (czyli nieprzemijające samoistnie) zakażenia wirusem HPV są powodem rozwoju zmian przedrakowych i nowotworowych w obrębie szyjki macicy. Podstawowym badaniem w profilaktyce wtórnej tego nowotworu jest cytologia, która zdaniem autorów nowego algorytmu powinna być wykonywana co roku, a w przypadku prawidłowego wyniku nie rzadziej niż co trzy lata.

Eksperci podkreślają, że w obecnej sytuacji, gdy brak refundacji cytologii na podłożu płynnym, ważne jest, aby pacjentka miała wykonaną choćby zwykłą cytologię. Zwracają jednak uwagę, że w przypadku wykrycia nieprawidłowości może pojawić się konieczność powtórzenia cytologii na podłożu płynnym z możliwością jednoczesnej oceny obecności DNA wirusów HPV.

– Od tego nie uciekniemy. Priorytetem jest ratowanie zdrowia i życia pacjentek oraz możliwość jak najszybszego rozpoczęcia leczenia. Do tego potrzebujemy jak najdokładniejszych metod diagnostycznych – komentuje prof. Zimmer.

Jak zaznacza, najnowszy model jest dostosowany do możliwości organizacyjnych opieki ginekologicznej od najmniejszych gabinetów po specjalistyczne ośrodki akademickie.

– Zdajemy sobie sprawę, że – przynajmniej na dzisiejszym etapie – badania uwzględnione w algorytmie nie będą refundowane przez NFZ. Będziemy jednak o to zabiegać – deklaruje prof. Zimmer.

Schemat postępowania dostępny jest pod adresem: „Schemat postępowania w screeningu Raka Szyjki Macicy (RSM) – Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP)”.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.