Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Stan łożyska zaszczepionej i niezaszczepionej kobiety

Źródło: PAP
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 29.07.2022
 
 
Według badania z udziałem ponad 400 kobiet szczepienia przeciw COVID-19 podawane w trakcie ciąży nie uszkadzają łożyska.
Eksperci z Cornell University oraz NewYork-Presbyterian Hospital przeanalizowali dane na temat 431 kobiet, które urodziły (jedno dziecko) w czasie od kwietnia 2020 do lipca 2021 r. Informacje o 164 kobietach w pełni zaszczepionych w czasie ciąży porównali z wynikami 267, które szczepionki nie przyjęły.

Żadna z ochotniczek nie miała infekcji SARS-CoV-2 przed badaniem ani w jego trakcie.
Jak wyjaśniają naukowcy na łamach „American Journal of Obstetrics and Gynecology”, wcześniejsze testy wpływu szczepień przeciw COVID-19 podawanych w trakcie ciąży koncentrowały się głównie na zdrowiu matki i stanie dziecka.

W najnowszym projekcie naukowcy sprawdzili 18 parametrów zdrowia łożyska – m.in. przyjrzeli się obecności stanów zapalnych, skrzepów i blizn. Zbadali dodatkowo wagę dzieci oraz ich stan minutę i 5 minut po urodzeniu według powszechnie stosowanej skali Apgar.

Rezultaty nie wskazują na żadne wyraźne różnice między stanem łożysk szczepionych i nieszczepionych kobiet. Podobnie nie dało się zauważyć widocznych różnic u dzieci.

Jak można było się spodziewać, 95 proc. dzieci szczepionych matek miało we krwi przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2.

Wcześniejsze badania wskazywały już, że szczepienia nie tylko dają ochronę matkom, lecz także – na kilka miesięcy – dzieciom.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.