Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Warunki tworzenia Breast Cancer Unit trudne do spełnienia

Źródło: Prawo.pl
Autor: Monika Stelmach |Data: 28.11.2019
 
 
Pacjentki z rakiem piersi miały trafiać do ośrodków zapewniających kompleksową opiekę - Breast Cancer Unit, czyli placówek, gdzie w jednym miejscu otrzymują diagnozę, leczenie, rehabilitację i opiekę psychologiczną. Problem w tym, że Ministerstwo Zdrowia ustaliło nierealne warunki i nawet wzorcowe kliniki nie są w stanie ich spełnić. Zamiast 50 ośrodków w kraju, umowy z NFZ na razie podpisało zaledwie sześć.
Jednym z warunków określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie tworzenia BCU jest, np. konieczność zarejestrowania zakładu patomorfologii w Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych, chociaż wcześniej nie było takiego obowiązku i tego typu zapis jest dosyć kontrowersyjny. Inny problem związany z zakładaniem BCU związany jest z wymaganiami dotyczącymi rehabilitacji. - Obligatoryjnym warunkiem jest umowa na podwykonawstwo albo umowy na usługi z zakresu rehabilitacji. Część placówek ma rehabilitantów zatrudnionych na etatach i nie widzą potrzeby zawierania umów na podwykonawstwo - podaje portal „Prawo.pl”.

Od października umowy z NFZ na taką kompleksową opiekę dla chorych z nowotworem piersi ma podpisane tylko sześć placówek w kraju. Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla, że analizuje czy kolejne 24 placówki, które chcą być BCU, spełnia wymagania.

Jeśli nawet te 24 ośrodki będą w stanie spełnić wymagania i od 1 stycznia 2020 r. zaczną przyjmować pacjentki jako BCU, to i tak nie rozwiązuje to problemu. Zgodnie z założeniami resortu zdrowia w Polsce miało powstać 50 takich ośrodków, a organizacje pacjenckie podkreślały, że to za mało, bo powinno być ich 75, by kobiety z różnych regionów miały taki sam dostęp do specjalistycznej i kompleksowej opieki.

Przeczytaj także: „Prof. Pieńkowski: Umieralność z powodu raka piersi wzrasta, odbieram to bardzo osobiście”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe