Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wielki sukces majowych wydarzeń ginekologicznych pod kierownictwem naukowym prof. Macieja Wilczaka

Udostępnij:
Za nami kolejna edycja konferencji Ginekologia i Położnictwo – Nowe Trendy 2024, poprzedzona warsztatami Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej. Oba wydarzenia odbyły się w Poznaniu.
16 maja, w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu odbyły się kolejne w tym roku cykliczne praktyczne warsztaty pt. „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej, krok po kroku, stacjonarnie i on-line". Pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Macieja Wilczaka, koordynatora centrum, przeprowadzono 10 operacji.

– Zakończone warsztaty były największe w historii działalności edukacyjnej Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej. Śmiało możemy uważać tę edycję za naprawdę udaną – podsumował pomysłodawca i koordynator tych wydarzeń prof. Maciej Wilczak.

Szpital przy Polnej jeszcze nie widział tylu znamienitych polskich i zagranicznych specjalistów, a za pośrednictwem transmisji on-line z zabiegów na cały świat w warsztatach uczestniczyło ponad 300 lekarzy. Warsztaty były rejestrowane przez ISGE (International Society for Gynecologic Endoscopy), które wyróżniło Międzynarodowe Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Poznaniu wyjątkowym certyfikatem – Center of Excellence. Dzięki temu transmisje dotarły do wielu klinik na całym świecie, a wydarzenie to ISGE pozycjonuje jako bardzo ważne w dziedzinie edukacji w ginekologii i minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych.

– Podczas takich warsztatów świat uczy się od nas i my od świata możemy się nauczyć tego samego – czyli wymiany poglądów między jedną a drugą grupą lekarzy – tak o wartościach edukacyjnych zakończonych warsztatów laparoskopowych mówił prof. Maciej Wilczak.

Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka i Minimalnie Inwazyjnej Ginekologii Operacyjnej gościł znanych specjalistów z zakresu minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych, z polskich i zagranicznych ośrodków. Do Poznania przyjechali i przy stołach operacyjnych stanęli:

– dr Gil Levy MD/PhD Bnei Brak Hospital in Izrael,
– dr Heimo Magg MD/PhD Zuger Kantonsspital in Switzerland,
– dr Tobias Tan Tjhen MD/PhD St. Barbara-Klinik Hamm-Heessen in Germany,
– prof. Paweł Szymanowski, Kraków,
– dr Burghard Abendstein MD/PhD Landeskrankenhaus in Austria,
– prof. Gunter Noe MD/PhD University Witten/Herdecke Department Ob/Gyn Rheinland Clinics Dormagen in Germany,
– dr Andrzej Kuszka MD/PhD Hospital zum Heiligen Geiste Frankfurt in Germany,
– prof. Sven Becker MD/PhD University Hospital Frankfurt in Germany

oraz pomysłodawca i inicjator warsztatów prof. Maciej Wilczak.

Warsztaty zbiegły się z coroczną konferencją Ginekologia i Położnictwo – Nowe Trendy
2024, odbywającą się 17 i 18 maja. Tegoroczna odsłona była doskonałą platformą do merytorycznych dyskusji specjalistów z wielu ośrodków europejskich i polskich. Kierownikiem naukowym wydarzenia był prof. Maciej Wilczak.

– Postęp w medycynie rodzi się z takimi ludźmi jak prof. Maciej Wilczak – tymi słowami konferencję otworzył prof. Zbigniew Krasiński. I trudno się z nimi nie zgodzić, co podkreślali uczestnicy i goście. Konferencja bowiem co roku przyciąga do Poznania znakomitości ze świata medycyny, dzielących się spostrzeżeniami ze swoich rodzimych ośrodków.

Podczas licznych sesji przedstawiono zagadnienia dotyczące leczenia operacyjnego technikami minimalnie inwazyjnymi, w których goście zagraniczni, m.in. z Niemiec, Izraela, Austrii i Szwajcarii, podzielili się wynikami swoich badań naukowych w zakresie stosowania minimalnie inwazyjnych metod leczenia operacyjnego. Dlaczego warto stosować te metody, jaka jest ich skuteczność oraz odsetek powikłań. Nie zabrakło też tematów z zakresu praktyki neonatologicznej, psychologicznej oraz urologinekologicznej. Każda część wystąpień kończyła się ringiem merytorycznym i ożywioną dyskusją uczestników.

Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów w 2024 roku objął Jego Magnificencja, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. n. med. Andrzej Tykarski, a na konferencji Ginekologia i Położnictwo – Nowe Trendy 2024, która już tradycyjnie stała się nieodzowną częścią warsztatów, swą obecnością zaszczycił uczestników prof. dr hab. n. med. Zbigniew Krasiński, Jego Magnificencja, rektor elekt UMP.

Kolejna edycja warsztatów i konferencji odbędzie się w 2025 roku, a już dziś zapraszamy do udziału w kolejnych spotkaniach warsztatowych tegorocznego cyklu:

REJESTRACJA – 10.09


REJESTRACJA – 15.10


Zachęcamy również do obejrzenia fotorelacji z majowych warsztatów i konferencji.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.