SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Witamina D wspomaga funkcje seksualne
Źródło: https://www.jurology.com/article/S0022-5347(18)44048-7/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 19.11.2018
 
 
Tagi: witamina D, seks
Okazuje się, że witamina D może poprawić jakość życia seksualnego u kobiet z jej niedoborem.
Niedobór witaminy D jest zjawiskiem powszechnym na całym świecie, także w naszej populacji - szacuje się, że odsetek osób z jej niskim poziomem sięga 80-90%. W obecnej porze roku ryzyko niedoboru dodatkowo wzrasta ze względu na krótki czas ekspozycji na światło słoneczne, poza tym większość osób nie suplementuje witaminy D. A szkoda, bo charakteryzuje się ona licznymi pozytywnymi właściwościami.

Niedawno okazało się, że witamina D może poprawić jakość życia seksualnego u kobiet z jej niedoborem. Na łamach The Journal of Urology ukazało się randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą oceniające wpływ domięśniowej iniekcji 300 000 IU cholekalcyferolu u kobiet w wieku 18-45 lat, z poziomem witaminy D w surowicy <30 ng/ml oraz wynikiem <26,55 w skali FSFI (ocenia ona funkcjonowanie seksualne kobiet; można się z nią zapoznać pod linkiem: http://www.obgynalliance.com/files/fsd/FSFI_Pocketcard.pdf).

Po czterech i ośmiu tygodniach kobiety z grupy badawczej (n=38) i kontrolnej (n=38) poddano ponownej ocenie. Wzrost stężenia witaminy D wystąpił jedynie w grupie badawczej (14,4±3,2 ng/ml, p<0,001). Ponadto w grupie tej odnotowano istotny statystycznie wzrost wskaźnika FSFI po 4. (19,6 versus 16,3 w grupie placebo, p=0,002) oraz 8. tygodniach (25,0 versus 17,1 w grupie placebo, p<0,001) od podania cholekalcyferolu. Znając liczne działania plejotropowe witaminy D badacze zanalizowali, czy powyższe rezultaty wynikają z poprawy nastroju związanego z jej przyjmowaniem - wykazano, że poprawa jakości życia seksualnego jest od niego niezależna.

Kolejne z licznych zbawiennych działań witaminy D… Zachęcamy do jej uzupełniania szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Przypominamy także, że u zdrowych osób ze zbilansowaną dietą nie ma wskazań do jakiejkolwiek suplementacji poza witaminą D. Warto zalecać pacjentom, żeby pytając w aptece o witaminę D poprosili o lek, a nie suplement diety - w ten sposób mamy gwarancję, że pacjent zażywa odpowiednią substancję w odpowiedniej dawce.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe