Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Związek pomiędzy hormonalną antykoncepcyjną, a ryzykiem samobójstwa

Redaktor: Karolina Zientarska |Data: 24.07.2020
 
 
Na łamach European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology
ukazał się przegląd systematyczny z meta-analizą badań obserwacyjnych dotyczących związku pomiędzy stosowaniem hormonalnej antykoncepcji a ryzykiem samobójstw.
W analizowanych badaniach grupę kontrolną stanowiły kobiety, które stosowały inne, niehormonalne metody antykoncepcji lub w ogóle nie stosowały metod kontroli urodzeń.
Badacze łącznie zidentyfikowali 3 badania obserwacyjne, przy czym żadne nie było randomizowane. Pierwszorzędowym punktem końcowym był związek pomiędzy stosowaniem hormonalnej antykoncepcji, a samobójstwem dokonanym (autorzy wykorzystują termin „consumed suicide”). Analizowane badania objęły łącznie ponad 184 tys. kobiet. I tak, stosowanie hormonalnej antykoncepcji było związane z samobójstwem dokonanym (RR=1,36; 95% CI: 1,06-1,75; p=0,015). W badaniach nie odnotowano częstości prób samobójczych.
Wyniki meta-analizy wskazują, że istnieje zależność pomiędzy rodzajem antykoncepcji, a samobójstwem dokonanym. Jednakże, żadne z analizowanych badań nie było randomizowane. Bez względu na to powstaje pytanie w jaki sposób selekcjonować pacjentki przez rozpoczęciem hormonalnej antykoncepcji, aby wychwycić te przypadki, które szczególnie byłyby narażone na popełnienie samobójstwa.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe