Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zwiększenie wagi po odstawieniu analogów GLP-1 problemem w ciąży

Udostępnij:

Jak wynika z najnowszych badań, kobiety, które zgodnie z zaleceniami przestają stosować analogi GLP-1 przed zajściem w ciążę, wykazują znacznie większy przyrost masy ciała w ciąży niż te, które takich leków nie stosowały.

  • Wyniki badań dotyczących nadmiernego przyrostu masy ciała u kobiet stosujących przed ciążą analogi GLP-1 zostały zaprezentowane na dorocznym spotkaniu 84. sesji naukowej Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (ADA)
  • Kobiety stosujące GLP-1, które odstawiły leki przed zajściem w ciążę, przybierają na wadze więcej o ok. 3 kg, niż te, które ich nie przyjmowały
  • Nie wiemy nadal, jakie mogą być skutki przyjmowania tych leków w trakcie ciąży, które ewentualnie mogłyby dotknąć dzieci

– Klinicyści powinni informować pacjentki, że stosowanie analogów GLP-1 przed ciążą sprawia, że po ich odstawieniu mogą w czasie jej trwania znacząco przybrać na wadze – powiedziała ginekolog i położnik prof. Camille E. Powe, MD, z Massachusetts General Hospital w Bostonie.

Przeprowadzono retrospektywne badania kohortowe

Wyniki pochodzą z retrospektywnego badania kohortowego, które przeprowadziła Powe i jej współpracownicy, w którym zidentyfikowano 188 ciąż pojedynczych w latach 2016–2022 wśród kobiet z istniejącą wcześniej cukrzycą typu 2. Kobiety z i bez wcześniejszego stosowania GLP-1 zostały dopasowane w stosunku 1 : 3 (jedna ciąża, podczas której kobieta stosowała lek w stosunku do trzech ciąż, w których kobiety go nie przyjmowały) z dopasowaniem wyniku skłonności na podstawie takich czynników, jak BMI przed ciążą, wiek matki, wiek ciążowy w momencie porodu, rasa i pochodzenie etniczne oraz status ubezpieczenia zdrowotnego.

Ogółem 47 z nich miało ekspozycję na agonistów receptora GLP-1 przed ciążą, a 141 nie miało żadnej ekspozycji. Średni wiek kobiet wynosił 34,5 roku, a średnie BMI przed ciążą 35,5. Wyniki wykazały, że osoby z GLP-1 miały średni przyrost masy ciała w ciąży wynoszący ponad 11 kg w porównaniu z przyrostem 8,5 kg w grupie bez leku (P = 0,03), przy czym 61,7% w grupie GLP-1 przekroczyło zalecany przyrost masy ciała w ciąży w porównaniu z 41,1% w grupie kontrolnej (P = 0,02).

Nadmierny przyrost masy ciała w ciąży grozi powikłaniami

Jak podkreśliła autorka badania, dodatkowy przyrost masy ciała w ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich powikłań, jak cukrzyca ciążowa, makrosomia (urodzenie dziecka o wadze powyżej 4 kg), cięcie cesarskie i zaburzenia nadciśnieniowe w ciąży.

– Zalecenie podjęcia działania, które prawie na pewno spowoduje szybki przyrost masy ciała tuż przed poczęciem, jest zatem znaczącym ryzykiem – dodała dr Maisa N. Feghali, adiunkt na Wydziale Położnictwa, Ginekologii i Nauk Reprodukcyjnych na Uniwersytecie w Pittsburghu. – Chociaż ta strategia pomaga uniknąć bezpośredniej ekspozycji na leki, zasadniczo doprowadza nasze pacjentki do najbardziej przyspieszonej fazy przybierania na wadze, gdy rozpoczynają wczesną ciążę. Dodatkowo musimy pamiętać, że wyjściowe ryzyko hiperglikemii i cukrzycy typu 2 lub cukrzycy w ogóle oraz powikłań ciąży, takich jak wrodzone wady rozwojowe, także jest dość znaczące – dodała ekspertka.

Nie wiemy, jakie ryzyko niesie przyjmowanie analogów GLP-1 w trakcie ciąży

Były prowadzone badania na ciężarnych myszach i wiadomo, że potomstwo myszy, którym podawano GLP-1, rodziło się słabsze oraz wolniej się rozwijało. Ale dawka leku była 10 razy większa niż ta, którą stosuje się u ludzi, a wyjściowa utrata masy ciała wynosiła 50 proc., czego nie obserwuje się u człowieka.

Jak zauważyli naukowcy, wiele kobiet, które przyjmują GLP-1, może zajść w nieplanowaną ciążę. Zanim się zorientują i trafią do lekarza, mogą znajdować się na etapie, w którym proces organogenezy płodu będzie zakończony. Na to, jakie będą efekty niezamierzonego przyjmowania leków w ciąży, dowiemy się dopiero za jakiś czas.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.