Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

90-letnia Brytyjka pierwszą osobą zaszczepioną przeciw COVID-19

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 08.12.2020
 
 
Wielka Brytania jest pierwszym państwem świata, które dopuściło do użytku stworzoną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę przeciw COVID-19. Brytyjski rząd zawarł umowę na zakup 40 mln dawek, co wystarczy dla 20 mln osób. Szczepienia rozpoczęły się 8 grudnia.
– Czuję się zaszczycona, że mogę być pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko COVID-19, to najlepszy prezent urodzinowy, jakiego mogłabym sobie życzyć, ponieważ oznacza to, że mogę w końcu cieszyć się możliwością spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi w nowym roku, po tym jak przez większą część tego roku byłam sama – powiedziała po przyjęciu szczepionki Margaret Keenan.

Szczepienie odbyło się w szpitalu w Coventry w środkowej Anglii, zaś zastrzyk o godz. 6.31 miejscowego czasu zrobiła pielęgniarka z Filipin. Keenan, która pochodzi z Enniskillen w Irlandii Północnej, była sprzedawczynią w sklepie jubilerskim, a przeszła na emeryturę dopiero cztery lata temu. Ma córkę, syna i czworo wnuków.

– Nie mogę znaleźć wystarczających słów podziękowania dla pielęgniarki May i personelu NHS, którzy się mną opiekowali, a moja rada dla każdego, komu zostanie zaoferowana szczepionka, brzmi: skoro ja mogłam ją przyjąć w wieku 90 lat, to wy też możecie – dodała Margaret Keenan.

Wielka Brytania jest pierwszym państwem świata, które dopuściło do użytku stworzoną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę przeciw COVID-19. Brytyjski rząd zawarł umowę na zakup 40 mln dawek, co wystarczy dla 20 mln osób, bo do zapewnienia ochrony potrzebne są dwie dawki podane w odstępie 21 dni, ale zdecydowana większość zostanie dostarczona w przyszłym roku. W najbliższych dniach dostępnych będzie 800 tys. dawek szczepionki.

Szczepienia są darmowe i nieobowiązkowe. Początkowo odbywać się będą w 70 szpitalach na terenie całego kraju, a w pierwszej kolejności zaszczepione zostaną osoby powyżej 80. roku życia i niektórzy pracownicy służby zdrowia oraz opieki społecznej.

Natomiast pod uwagę nie bierze się rosyjskiej szczepionki Sputnik-V, ponieważ badania nad nią w UE uznano za zbyt mało wiarygodne.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.