Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Adam Niedzielski: W nowym roku wprowadzimy testy różnicujące grypę, RSV i COVID-19

Udostępnij:
Szef resortu zdrowia przekazał najważniejsze decyzje sztabu w sprawie sytuacji epidemicznej. – Przygotowujemy bufor łóżek pediatrycznych oraz zwiększoną aprowizację leków przede wszystkim antywirusowych, a także antybiotyków. W nowym roku zostaną wprowadzone testy różnicujące grypę, RSV i COVID-19 – poinformował Niedzielski.
Minister Niedzielski przekazywał, że tygodniowo mamy prawie 270 tys. zachorowań na grypę, połowa z nich dotyczy dzieci. Zajętych jest 10 tys. miejsc pediatrycznych. Dodatkowo szef resortu zdrowia zlecił Narodowemu Funduszowi Zdrowia prowadzenie stałego monitoringu obłożenia pediatrii.

W wielu miastach oddziały pediatryczne są obłożone, co jest powodem kulminacji zachorowań na COVID-19, grypę i RSV.

Sezon epidemiczny grypy trwa w Polsce od października do maja. Szczepienia przeciw tej chorobie są zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy. Optymalny okres szczepienia to czas przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności. W Polsce występuje on od stycznia do marca.

Bezpłatną szczepionkę przeciw grypie otrzymują osoby powyżej 75 lat i kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50 proc. należy się m.in. osobom z obniżoną odpornością i pacjentom powyżej 60 lat. Reszta pacjentów zapłaci 100 proc. Zależnie od typu szczepionki ich cena wynosi od ok. 50 zł do ok. 100 zł.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.