Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Aż 72 proc. Polaków uważa telemedycynę za najbezpieczniejszą formę konsultacji w czasie epidemii

Źródło: Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat
Autor: Monika Stelmach |Data: 01.04.2020
 
 
Podczas kwarantanny społecznej pacjenci doceniają telemedycynę. Aż 72 proc. z nich uważa, że w tej sytuacji to najbezpieczniejsza forma konsultacji lekarskich. Ale mimo możliwości wystawiania e-recepty, trudności z dostępem do leków w tym okresie odczuwa co piąty Polak - wynika z sondażu Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat.
W sondażu podczas epidemii koronawirusa, przeprowadzonym przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat i Medfile, zapytano o sytuację zdrowotną Polaków.

Za najbezpieczniejszą formę kontaktu z lekarzem Polacy (72 proc.) uważają zdalną pomoc w formie telemedycyny. Znamienne, że kobiety (76,7 proc.) uważają telemedycynę za bezpieczną częściej niż mężczyźni (67,5 proc.). Niemal co dziesiąty z respondentów wciąż uważa za bezpieczną wizytę w poradni POZ, przy czym znacznie częściej mężczyźni (13 proc.) niż kobiety (6,1 proc.).Trudności z dostępem do leków w okresie epidemii koronawirusa odczuwa co piąty Polak, zaś 16,8 proc. deklaruje, że w ogóle go to nie dotyczy (bo na przykład nie zażywa leków). Co piąty również nie ma wystarczających zapasów leków w domowej apteczce. Z zaopatrzeniem w potrzebne leki problemu nie ma natomiast 62 proc. uczestników sondażu. Wystarczające zapasy leków w domowej apteczce ma 69,3 proc. pytanych.

Polacy w większości nie obawiają się pogorszenia swojego stanu zdrowia z powodu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, z innego powodu niż zakażenie SARS-CoV-2. Bez obaw myśli o swoim zdrowiu w sumie 59,7 proc. uczestników sondażu. Pewne obawy co do pogorszenia stanu zdrowia z innego powodu niż koronawirus zgłasza 22,3 proc. pytanych, zaś dalszych 7,3 proc. boi się zdecydowanie.

Badanie „Pacjenci w czasie koronawirusa” przeprowadziło Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat i Medfile. Sondaż metodą CAWI zrealizowano 22 marca 2020 roku na grupie 1000 mieszkańców Polski.

Przeczytaj także: „Bartłomiej Chmielowiec o prawach pacjenta podczas kwarantanny społecznej” i „Dariusz Dziełak: Już dziś w koszyku świadczeń gwarantowanych są cztery rodzaje teleporad”., „Beata Gosławska: Prawie 90 proc. telekonsultacji rozwiązuje problemy pacjentów” i „Obejrzyj debatę „Telemedycyna w czasach COVID-19”.

Konsultacje online: jak udzielać, regulacje prawne, dobre praktyki w sytuacji epidemiologicznej. Dowiedz się wszystkiego na bezpłatnym szkoleniu online. Zapisz się już dziś >>
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.