Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Co trzecia osoba poszkodowana psychicznie w związku z pandemią COVID-19

Wyślij:
Udostępnij:
Źródło: Marcin Zatyka/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 09.11.2022
 
 
Ponad 30 proc. obywateli doświadczyło szkód na swoim zdrowiu psychicznym w efekcie pandemii COVID-19 – wynika z hiszpańskiego badania opublikowanego przez Instytut Zdrowia im. Karola III w Madrycie.
W sondażu, który przeprowadził stołeczny ośrodek badawczy, wzięło udział 1000 osób.

Władze Instytutu Zdrowia im. Karola III sprecyzowały, że od maja 2020 r., od kiedy prowadzone są w Hiszpanii regularne badania dotyczące wpływu pandemii na życie, pytanie o oddziaływanie COVID-19 na stan psychiczny obywateli pojawiło się po raz pierwszy.

– 32 proc. osób biorących udział w sondażu stwierdziło, że pandemia odbiła się negatywnie na ich zdrowiu psychicznym – poinformował madrycki ośrodek naukowy.

Z deklaracji uczestników ankiety wynika, że w przypadku 47 proc. osób pandemia utrudniła im dostęp do służby zdrowia, u 33 proc. pogorszyła więzi społeczne, zaś u 28 proc. odbiła się negatywnie na stanie fizycznym.

Analizujący wyniki sondażu dziennik „El Pais” odnotował, że po raz pierwszy od wybuchu pandemii ponad połowa Hiszpanów deklaruje, że nie boi się już COVID-19. „Wcale” lub „mało”, według ankiety, przestraszone tą chorobą jest już grono 59 proc. obywateli.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.