Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Co z porodami rodzinnymi w czasie pandemii COVID-19?

Źródło: Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa
Autor: Krystian Lurka |Data: 26.03.2020
 
 
- Wobec postępującej i narastającej w Polsce pandemii COVID-19, zgodnie z wydanymi zaleceniami wstrzymania odwiedzin w szpitalach, analogiczne postępowanie powinno dotyczyć odbywania tzw. porodów rodzinnych – zalecają prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników prof. Mariusz Zimmer i konsultant krajowego w dziedzinie ginekologii i położnictwo prof. Krzysztof Czajkowski.
- Podyktowane jest to nadrzędnym celem, zapewnieniem bezpieczeństwa epidemiologicznego pacjentkom, ciężarnym i rodzącym hospitalizowanym w szpitalach położniczych. Działania wszystkich powinny być ukierunkowane na zminimalizowanie możliwości rozprzestrzeniania się powyższej infekcji i zmniejszenia do minimum transmisji wirusa w otoczeniu – wyjaśniają eksperci w stanowisku opublikowanym na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

- Zapewnienie bezpieczeństwa pobytu we wszystkich szpitalach, w tym w oddziałach położniczo-ginekologicznych, a tym samym w czasie porodów, przez minimalizowanie liczby osób zaangażowanych w toczący się poród, u rodzącej nie będącej podejrzaną o zainfekowanie wirusem SARS-CoV-2, jest nadrzędnym celem. Obecność osób dodatkowo uczestniczących przy porodzie zwiększa ryzyko epidemiologiczne, na co szpitale nie mogą się zgodzić i nie mogą do tego dopuścić – informują prof. Zimmer i prof. Czajkowski. Przyznają, że biorąc powyższe pod uwagę, a szczególnie prognozowane narastanie epidemii, skłania do wydania zalecenia o wstrzymaniu do odwołania, możliwości odbywania „porodów rodzinnych” w szpitalach.

Przeczytaj także: „Lekarze odpowiadają na pytania o SARS-CoV-2 i kontrolę elektronicznych urządzeń wszczepialnych”, „Kogo badać na obecność SARS-CoV-2?”, „Zalecenia do prowadzenia fizjoterapii dorosłych pacjentów z COVID-19” i „Algorytm postępowania w sytuacji podejrzenia COVID-19”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe