Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Diagnostyka koronawirusa w obowiązkach POZ

Udostępnij:
– Diagnozowanie koronawirusa oraz zwalnianie z kwarantanny będzie obowiązkiem lekarzy rodzinnych, co ma odciążyć sanepid – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Zmiany czekają też szpitale jednoimienne, których na mapie Polski ma być mniej.
Rzecznik rządu Piotr Müller mówił w Polsat News o planowanych zmianach dotyczących procedur diagnozowania osób zarażonych SARS-CoV-2.

– Procedury te ulegną modyfikacji. Chcemy, aby dostęp chociażby do testów czy diagnozy był szybszy. Dlatego do procedury diagnozowania koronawirusa zostaną zaangażowane placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej, by odciążyć sanepid – mówił Piotr Müller.

Rzecznik rządu zapowiedział też modyfikację sieci szpitali jednoimiennych w taki sposób, aby mogły one uruchomić regularne operacje. Planowane jest też zmniejszenie liczby placówek dedykowanych leczeniu COVID-19. Mimo to ich usytuowanie ich ma być takie, żeby każdy region był odpowiednio zabezpieczony.

Piotr Müller nie wykluczył też, że zostanie zmieniona ustawa, regulująca obowiązek noszenia maseczek, by nie było w tej sprawie żadnych wątpliwości prawnych. Obecnie ten nakaz jest wydany bez właściwego umocowania w ustawie. W związku z tym policja może sobie nie radzić z egzekwowaniem tego obowiązku, a sądy nie mają podstaw do karania za bark maseczki, na co zwracał uwagę zauważa rzecznik praw obywatelskich.

Przeczytaj także: „Obawiają się zwolnień z kwarantanny za pośrednictwem teleporady”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.