Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Długotrwałe skutki COVID-19

Źródło: Annals of Internal Medicine, PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 27.11.2020
 
 
Ponowna hospitalizacja, problemy z podstawowymi aktywnościami, powikłania neurologiczne i psychiczne – to niektóre skutki ciężkiego przebiegu COVID-19. Zdaniem naukowców konieczne jest opracowania programów powrotu do zdrowia po infekcji SARS-CoV-2.
Naukowcy z University of Michigan przeanalizowali dane dotyczące ponad 1250 pacjentów przebywających z powodu COVID-19 wiosną i latem w jednym z 38 szpitali w stanie Michigan. Dane zbierano w ramach inicjatywy MI-COVID19, pozwalającej gromadzić informacje ze wszystkich szpitali w tym stanie. Wyniki badania opublikowano w „Annals of Internal Medicine”.

W ciągu dwóch miesięcy od opuszczenia szpitala zmarło niemal 7 proc. pacjentów. W grupie, która trafiła na oddział intensywnej terapii, odsetek ten był jeszcze wyższy i wyniósł 10 proc. Aż 15 proc. wróciło ponownie do szpitala.

Po 60 dniach od opuszczenia szpitala badacze przeprowadzili również telefoniczne wywiady z grupą 488 pacjentów. Okazało się, że ponad 39 proc. wypytywanych jeszcze nie powróciło do normalnych aktywności. Aż 12 proc. pacjentów zaznaczyło, że nie może zająć się sobą na podstawowym poziomie lub na poziomie takim, jak przed chorobą. Niemal 23 proc. miało zadyszkę już przy pokonaniu jednego piętra. Jedna trzecia miała utrzymujące się objawy przypominające COVID-19, w tym zaburzenia węchu i smaku.

W grupie, która miała pracę przed zachorowaniem na COVID-19, 40 proc. nie mogło do niej wrócić, przy czym większość z powodu problemów zdrowotnych, a część z powodu utraty pracy.

Z kolei 26 proc. osób, które wróciły do pracy, przyznało, że konieczne było zmniejszenie liczby godzin w niej spędzanych lub zmniejszenie zakresu obowiązków z powodu problemów ze zdrowiem.

Niemal połowa pytanych przez telefon osób przyznała, że COVID-19 miał wpływ na ich emocje, z czego mniejszość poszukiwała pomocy specjalistów zdrowia psychicznego.

Z danych zebranych w ramach badania wynika też, że ponad 14 proc. osób z badanej grupy nie miało chorób przewlekłych przed hospitalizacją z powodu COVID-19, a wielu cierpiało jedynie na nadciśnienie tętnicze. Znane czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji SARS-CoV-2, jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, choroby nerek, występowały u jednej czwartej badanych. Średnia wieku ankietowanych wyniosła 62 lata.

– Te dane wskazują, że obciążenia związane z COVID-19 ciągną się długo po pobycie w szpitalu i obejmują znacznie więcej niż problemy ze zdrowiem. Psychiczne, finansowe i fizyczne obciążenia tej choroby wśród osób, które ją przeżyły, wydają się znaczne – skomentował główny autor pracy Vineet Chopra z University of Michigan.

Zdaniem naukowców pojawia się konieczność opracowania programów, które pomogą wspierać pacjentów wracających do zdrowia po pobycie w szpitalu z powodu COVID-19.

Przeczytaj także: „Pierwszy w Europie pilotaż rehabilitacji po COVID-19".

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe