Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Pierwszy w Europie pilotaż rehabilitacji po COVID-19 ►

Udostępnij:
– Spektrum zaburzeń po COVID-19 jest szerokie. Bez rehabilitacji większość pacjentów nie wróci do pełnej sprawności – mówi prof. Jan Szczegielniak ze Szpitala MSWiA w Głuchołazach, krajowy konsultant w dziedzinie fizjoterapii, który jest współautorem pilotażu rehabilitacji po przebytym COVID-19.
Z pomocy mogą skorzystać pacjenci, którzy przebyli infekcję SARS-CoV-2 i uzyskali skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego - może je wystawić każdy lekarz, w tym również POZ. Czas leczenia wynosi maksymalnie 21 dni. Ministerstwo Zdrowia zakłada, że pilotaż potrwa dwa lata i pokaże, jakiej pomocy wymagają osoby po COVID-19 i czy podobne oddziały powinny powstawać w całej Polsce.

Już dzisiaj wiadomo, że zakażenie tym koronawirusem może wiązać się z długotrwałymi powikłaniami m.in. kardiologicznymi, pulmonologicznymi czy neurologicznymi. Badania wskazują, że nawet u pacjentów, którzy chorobę przeszli bezobjawowo lub skąpoobjawowo, mogą pojawiać się różnego rodzaju zaburzenia. Szacuje się, że w tej grupie jedna trzecia odczuje skutki zakażenia.

– Spektrum zaburzeń po COVID-19 jest szerokie. Poza problemami z układem oddechowym, są to problemy z pamięcią, koncentracją, depresją, koordynacją i równowagą. Bez rehabilitacji większość pacjentów nie wróci do pełnej sprawności, aktywności zawodowej i życia społecznego – mówi prof. Jan Szczegielniak.
Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.