Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123 RF

Dr Adam Hirschfeld: COVID-19 może infekować ośrodek mózgu odpowiadający za oddychanie

Źródło: mat. pras.
Autor: Monika Stelmach |Data: 22.06.2020
 
 
Zespół naukowców z Indian Institute of Chemical Biology (IICB) zbadał neuroinwazyjny potencjał COVID-19 wskazując na możliwość bezpośredniego uszkadzania przez wirus ośrodka oddechowego pnia mózgu. - Ta teoria wyjaśniałaby przyczynę nagłej i dramatycznie przebiegającej niewydolności oddechowej u chorych na koronawirusa - mówi neurolog Adam Hirschfeld.
Publikacja, która ukazała się w czasopiśmie American Chemical Society - Chemical Neuroscience sugeruje, że koronawirus poprzez jamę nosową i obecne tam zakończenia komórek węchowych dociera do opuszki węchowej mózgu. Stamtąd może infekować znajdujący się w pniu mózgu prekompleks Bötzingera, czyli główny ośrodek mózgu kontrolujący generowanie rytmu oddechowego.

- Chociaż w kontekście COVID-19 dotychczas skupialiśmy się głównie na infekcji dolnych dróg oddechowych, coraz więcej dowodów wskazuje na bardziej kompleksową etiologię tych zaburzeń – mówi Adam Hirschfeld, neurolog z Oddziału Neurologii i Udarowego Centrum Medycznego HCP w Poznaniu.

Badanie przeprowadzone przez IICB to pierwsza taka publikacja wskazująca na możliwy związek wirusa SARS-CoV-2 z uszkodzeniem pnia mózgu, którego ośrodki kontrolują oddychanie. Teoria ta może wyjaśniać, dlaczego chorzy na COVID-19 doświadczają nagłej i gwałtownie przebiegającej niewydolności oddechowej.

- Zgodnie z sugestią zespołu badaczy prawdopodobnie konieczne będą dokładniejsze testy oceniające płyn mózgowo-rdzeniowy na różnych etapach choroby COVID-19 oraz poszerzenie badań pośmiertnych o głębszą analizę ośrodkowego układu nerwowego – wyjaśnia Hirschfeld.

O tym, że zainfekowani wirusem SARS-CoV-2 doświadczają mnogich objawów neurologicznych kilka miesięcy temu informowali naukowcy badający chorych w Wuhan. Wskazano wtedy na takie zaburzenia, jak udar mózgu, nieprawidłowa praca układu mięśniowego, zawroty głowy, zaburzenia świadomości, bóle głowy czy zaburzenia czucia smaki i zapachu. Również majowa publikacja w Journal of the American College of Surgeons podkreślała istotność występującej nadkrzepliwości i związanych z nią powikłań naczyniowych - m.in. niedokrwienia mózgu u chorych na COVID-19. Dotychczasowe doniesienia stanowią więc potwierdzenie, że mózg zainfekowanych koronawirusem ulega uszkodzeniom na skutek wielu niezależnych od siebie przyczyn.

Przeczytaj także: „Dr Monika Kowalczyk-Domagała o związku zakażenia SARS-CoV-2 z chorobą Kawasakiego”, „Prof. Gałecki: Stres związany z epidemią nasila zapadalność na choroby psychiczne i somatyczne”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe