Specjalizacje, Kategorie, Działy
Onkologiawpolsce.pl

Dr Leszek Borkowski o tym, jak działa pierwsza tabletka na COVID-19 ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Monika Stelmach
|
Kolejne kraje wprowadzają pierwszy lek na COVID-19, który można stosować w domu, wiążąc z nim spore nadzieje. Dr n. farm. Leszek Borkowski mówi o tym, czy molnupirawir to faktycznie tak duży krok w leczeniu tej choroby.
Molnupirawir tym różni się od innych cząsteczek stosowanych w leczeniu COVID-19, że ma postać tabletki. Poza tym jest łatwy w dystrybucji i można go zażywać w domu. Lek jest przeznaczony dla osób, które miały pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2 i wykazują co najmniej jeden czynnik ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji tym koronawirusem, z takich jak np. otyłość, wiek powyżej 60 lat, cukrzyca lub choroba serca. Należy go przyjąć w ciągu pierwszych pięciu dni po uzyskanym wyniku. Tabletka jest podawana dwa razy dziennie.

Molnupirawir hamuje namnażanie się wirusa. Badania wykazały, że o połowę zmniejsza ryzyko hospitalizacji i śmierci wśród osób należących do grupy wysokiego ryzyka i będących we wczesnym stadium infekcji.

– Każdy doustny lek jest wygodny, bo możemy przyjmować go w domu. Preparat, który hamuje namnażanie wirusa, jest niezwykle cenny, ponieważ pozwala nie dopuścić do rozwoju choroby. Poza tym można go przyjmować niezależnie od posiłków, co nie wymusza reżimu podawania. Jak dotąd nie stwierdzono też interakcji z innymi lekami, co jako farmakolog bardzo doceniam – mówi dr n. farm. Leszek Borkowski, pełnomocnik dyrektora ds. analizy i gospodarki lekiem Szpitala Wolskiego w Warszawie.

Ekspert podkreśla też, że cząsteczka działa na wszystkie dotychczas zidentyfikowane mutacje SARS-CoV-2. I jak przyznaje, chociaż pod wieloma względami to bardzo ciekawy preparat, na wnioski warto poczekać i zobaczyć, jakie doświadczenia przyniesie praktyka kliniczna. 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.