Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Dwa nowe podwarianty koronawirusa odporne na szczepionki

Udostępnij:
W USA i Australii zidentyfikowano dwa nowe podwarianty koronawirusa odporne na szczepionki i naturalną odporność. Liczba wywołanych nimi zakażeń gwałtownie rośnie w Republice Południowej Afryki, gdzie naukowcy ostrzegają przed możliwością nadejścia piątej fali zakażeń SARS-CoV-2.
W USA wykryto obecność nowych podwariantów omikronu oznaczanych symbolami BA.4 i BA.5 – poinformował w sobotę amerykański magazyn „Fortune”. Agencja Bloomberg zaznaczyła 28 kwietnia, że podwarianty wydają się bardziej zaraźliwe niż podwariant BA.2 oraz pierwotny BA.1.

Zakażenie BA.4 wykryto również w Australii u osoby podróżującej z RPA – podał w sobotę portal news.com.au. Podwariant BA.2 zidentyfikowano natomiast w ściekach Melbourne na południu kraju.

– Spodziewamy się, że podwarianty te mogą powodować nawrót choroby i omijać niektóre szczepionki. Tylko tak wytłumaczyć można to, że do wzrostu zakażeń dochodzi w RPA, gdzie ponad 90 proc. populacji uzyskało odpowiedni – jak się zdawało – poziom ochrony immunologicznej – powiedział cytowany przez „Fortune” Tulio de Oliveira, pracujący w południowoafrykańskich uniwersytetach wirusolog.

W związku z rozprzestrzenianiem się podwariantów BA.4 i BA.5 w RPA może dojść do piątej fali zakażeń COVID-19 – ostrzeżono 30 kwietnia.
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.