Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

EMA zaleca dostosowanie szczepionek do wariantu JN.1

Udostępnij:

Grupa Zadaniowa EMA ds. COVID-19 (EFT) zaleciła aktualizację składu szczepionek przeciwko COVID-19 w celu ukierunkowania na podwariant omikrona – JN.1. 

Zalecenie dotyczące sezonu 2024/2025 EFT konsultowała ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) oraz z partnerami międzynarodowymi i posiadaczami pozwoleń na dopuszczenie do obrotu szczepionek przeciwko COVID-19. ETF wzięła również pod uwagę szeroki zakres danych, w tym te dotyczące ewolucji wirusa oraz dane z badań na zwierzętach dotyczące skutków potencjalnych szczepionek ukierunkowanych na JN.1.

Mutacja JN.1 różni się od podwariantów XBB, na które ukierunkowane były poprzednie szczepionki. JN.1 jest obecnie najszerzej rozpowszechnionym wariantem koronariusa na świecie.

Podmioty odpowiedzialne powinny się skontaktować z Europejską Agencją Leków (EMA) w celu omówienia aktualizacji pozwoleń na dopuszczenie do obrotu szczepionek. Agencja oczekuje, że wszystkie podmioty zaktualizują skład swoich szczepionek dopuszczonych do obrotu zgodnie z zaleceniem.

Firmy opracowujące nowe szczepionki przeciwko COVID-19, które nie są ukierunkowane na wariant JN.1, są również zachęcane do skontaktowania się z EMA w celu omówienia strategii zmiany składu swoich preparatów.

EMA zaznacza, że zaktualizowane szczepionki pomogą utrzymać ochronę przed zakażeniem COVID-19 w miarę ewolucji wirusa.

Przeczytaj także: „Odbierają dodatki covidowe”

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.