Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Eksperci wyróżnili trzy rodzaje long COVID

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 10.08.2022
 
 
Long COVID występuje w trzech odmianach, z których każda wiąże się z innymi symptomami – uważają badacze z King's College London (KCL), których ustalenia opisuje brytyjski portal Sky News. Odkrycie to oznacza, że konieczne jest indywidualne podejście do leczenia każdego z tych rodzajów.
Long COVID to utrzymywanie się powikłań po początkowej infekcji koronawirusem dłużej niż cztery tygodnie, czasami przez wiele miesięcy.

Według ekspertów w przypadku pierwszego rodzaju long COVID doświadcza się objawów neurologicznych, w tym zmęczenia, mgły mózgowej i bólu głowy. Dotykają one pacjentów, którzy zakazili się wirusem w czasie, gdy jego najbardziej rozpowszechnionymi wariantami były alfa i delta.

Druga grupa chorych ma problemy z oddychaniem, w tym ból w klatce piersiowej i duszności, co może wskazywać na uszkodzenie płuc. Objawy te były powszechne wśród zakażonych podczas pierwszej fali pandemii.

Ostatnia, trzecia grupa zmaga się z różnorodnymi objawami, w tym z kołataniem serca, bólem mięśni oraz zmianami skórnymi.

Aby wyciągnąć wnioski dotyczące różnych rodzajów long COVID, naukowcy przebadali 1459 osób żyjących z tą chorobą, które co najmniej 12 tygodni po zakażeniu nadal borykają się z objawami.

– Zebrane dane wyraźnie pokazują, że zespół chorobowy następujący po przebyciu COVID-19 ma kilka podtypów. Zrozumienie podstawowych przyczyn ich powstania może pomóc w znalezieniu strategii leczenia – powiedziała dr Claire Stevens, główna autorka badań klinicznych z KCL.

Szacuje się, że w samej Wielkiej Brytanii na long COVID cierpi ok. 2 mln osób – podał w czerwcu brytyjski państwowy urząd statystyczny ONS. Według tej instytucji long COVID najczęściej występuje u kobiet, osób w wieku 35–69 lat, mieszkańców ubogich obszarów, pracowników systemu opieki społecznej, opieki zdrowotnej lub edukacji, a także wśród osób z innymi schorzeniami i niepełnosprawnych.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.