Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje strategię na wypadek drugiej fali epidemii

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 27.07.2020
 
 
– Myślę, że do końca sierpnia będziemy mieli wypracowany plan, jeśli chodzi o testowanie, szczepienia i szpitale jednoimienne. Nie wykluczam też przywrócenia obowiązku noszenia maseczek na ulicy oraz ograniczeń związanych z organizacją wesel – powiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
W Ministerstwie Zdrowia 27 lipca zebrał się zespół powołany do badań nad ewentualną drugą falą koronawirusa. Składa się on z przedstawicieli ministerstw, poza tym spraw wewnętrznych i obrony narodowej, a także ze specjalistów z zakresu m.in. chorób zakaźnych. Ich zadaniem jest opracowanie strategii na wypadek, gdyby nastąpiła druga fala zachorowań.

– Jesień może być momentem przełomowym, jeśli chodzi o koronawirusa. Myślę, że do końca sierpnia będziemy mieli wypracowany plan, jeśli chodzi o testowanie, szczepienia i szpitale jednoimienne – stwierdził wiceminister Waldemar Kraska.

Po spotkaniu zespołu Kraska powiedział, że w jego trakcie padło dużo nowych pomysłów, niektóre były bardzo ciekawe i warto się nad nimi pochylić. Zaznaczył jednak, że zanim zostaną podane do informacji publicznej, najpierw muszą zostać skonsultowane ze specjalistami. Wskazał też, że grupy robocze w ramach zespołu w tym tygodniu mają wypracować swoje rekomendacje.

– Myślę, że w następnym tygodniu spotkamy się z całą grupą i będziemy analizować poszczególne propozycje – powiedział Kraska.

Zapytany, czego nas uczą doświadczenia innych krajów w walce z epidemią, poinformował, że podczas posiedzenia powołanego w MZ zespołu będą analizowane działania państw Europy Zachodniej oraz możliwości przeniesienia niektórych wzorców do Polski.

– Na przykład obowiązek noszenia maseczek w wielu krajach jest bardziej rozszerzony niż u nas, chodzi o zakrywanie ust i nosa na ulicy. Podczas posiedzenia zespołu eksperci i krajowi konsultanci wypowiedzą się, czy ponownie wprowadzić u nas obowiązek noszenia maseczek na ulicy – wskazywał wiceszef resortu.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe