Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Ministerstwo Zdrowia zapowiada szczepienie seniorów czwartą dawką

Udostępnij:
– Czekamy na zakończenie badań klinicznych w zakresie czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Chcemy dać możliwość takiego szczepienia również osobom starszym – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) poinformowały, że rekomendują czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 dla osób w wieku 80 lat i starszych.

Rzecznik resortu zdrowia przypomniał, że w Polsce czwarta dawka podawana jest obecnie osobom z osłabioną odpornością, z których duża część to właśnie osoby po 80. roku życia.

– Czekamy cały czas na zakończenie badań klinicznych w zakresie czwartej dawki. Jednak chcemy dać możliwość szczepienia drugim boosterem (czwartą dawką – PAP) również osobom starszym. Tą sprawą najpierw zajmie się Zespół ds. Szczepień przy ministrze zdrowia oraz Rada ds. COVID-19 przy premierze – przekazał Wojciech Andrusiewicz.

EMA i ECDC uznały, że jest zbyt wcześnie, aby rozważać podawanie czwartej dawki szczepionki całej populacji, jednak wskazane jest zastosowanie tej dawki u osób powyżej 80. roku życia.

Na razie nie ma istotnych dowodów na to, że należy podać czwartą dawkę szczepionki osobom w wieku od 60 do 79 lat, jeśli nie występuje u nich osłabienie systemu immunologicznego – głosi komunikat obu instytucji.

EMA i ECDC oznajmiły, że będą nadal monitorować dane dotyczące sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, aby rozważyć, czy podanie czwartej dawki szczepionki jest wskazane również u osób w przedziale wiekowym 60–79 lat.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.