Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Nie mamy co liczyć, że latem emisję SARS-CoV-2 osłabią wyższe temperatury

Źródło: Journal of Infection, PAP
Autor: Monika Stelmach |Data: 15.06.2020
 
 
- Koronawirus, który znalazł się na jakimś przedmiocie, pozostaje na nim aktywny niemal tak samo długo w niskiej, jak i w wysokiej temperaturze. Dobra wiadomość jest taka, że po godzinie zdolność do zakażania gwałtownie spada - wynika z badań opublikowanych w „Journal of Infection".
Choć wirus SARS-Cov-2 zakaża głównie poprzez krople śliny, to - zdaniem specjalistów - transmisję z udziałem różnych powierzchni również trzeba brać pod uwagę. Dotyczy to zwłaszcza szpitali.

Naukowcy ze szwajcarsko-niemieckiego zespołu sprawdzili więc, jak długo wirus utrzymuje zdolność zakażania na metalowej powierzchni w różnych temperaturach, od 4 st. C. - do 30 st. C.

- To zaskakujące: nie ma znaczenia, czy jest zimno - czy bardzo gorąco - mówi prof. Stephanie Pfänder z Ruhr-Universität w Bochum, współautorka pracy opublikowanej w „Journal of Infection".

Na szczęście ryzyko infekcji szybko maleje. Po godzinie na suchym metalu spadało ono aż stukrotnie. W ciągu kolejnych ośmiu godzin liczba wirusowych cząstek niemal nie malała. Potem jednak zaczynała dalej powoli spadać. Działo się to niemal niezależnie od temperatury.

W temperaturze 4 st. C. liczba aktywnych cząstek wirusowych spadała o połowę w czasie 13 godzin, w temperaturze pokojowej to samo zajmowało około 9 godzin, a w 30 stopniach - około 18 godzin.

Badacze wykrywali wirusa nawet po 180 godzinach od momentu jego naniesienia na metalową płytkę.

- Dotąd zakładano, że wyższa temperatura może przyczyniać się do obniżenia zakażalności SARS-Cov2 latem. Jednakże stabilność wirusa nie wydaje się reagować na różne temperatury - przynajmniej, gdy znajduje się on na jakiejś powierzchni - podkreśla prof. Pfänder.

Naukowcy zastanawiają się, czy latem wirus będzie słabiej zakażać pod wpływem zmiany w wilgotności czy promieniowania UV. Na razie tego nie wiadomo.

Przeczytaj także: „Dr Paweł Grzesiowski: Jeszcze daleko do wygaśnięcia epidemii”.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe