Specjalizacje, Kategorie, Działy
WOŚP

Nowoczesne ultrasonografy trafią do szpitali zakaźnych w całej Polsce

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Agnieszka Starewicz-Jaworska
|
Źródło: WOŚP
Tagi: WOŚP, COVID-19
Firma Philips Polska przekazała Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy 25 nowoczesnych, mobilnych zestawów ultrasonograficznych. Sprzęt trafi do szpitali zakaźnych w całej Polsce. Wartość darowizny to około 1,2 miliona złotych.
Fundacja WOŚP otrzymała od firmy Philips Polska 25 dwugłowicowych ultramobilnych zestawów USG Philips Lumify. To niezawodne i kompleksowe rozwiązanie do stosowania w miejscu opieki nad pacjentem, które sprawia, że technologia USG staje się prostsza i bardziej dostępna. Sprzęt może mieć zastosowanie na szpitalnych izbach przyjęć, SOR-ach oraz oddziałach zakaźnych, bezpośrednio przy łóżkach pacjentów, ograniczając tym samym konieczność transportowania pacjentów do pracowni USG.

- Jak usłyszałem, że otrzymujemy w darowiźnie od firmy Philips Polska 25 zestawów ultrasonograficznych, to spodziewałem się, że przyjedzie do fundacji duży furgon, a na nim 25 wielkich pudeł, w których są ultrasonografy. A tu otrzymaliśmy najnowszą technologię - głowica wielkości maszynki do golenia, a do tego cieniutki, niewielki tablet, na którym natychmiast odczytujemy obraz badania - mówi Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP.

W skład każdego zestawu ultrasonograficznego wchodzi głowica convex i głowica sektorowa kardiologiczna oraz tablet. Charakterystyka urządzenia idealnie wpisuje się w walkę z COVID-19, gdzie ultrasonografia została uznana ze jedno z najważniejszych narzędzi wspierających diagnostykę i proces leczenia. Dodatkowo dostarczone zestawy posiadają funkcję Reacts, która pozwala na zdalne konsultacje z wykorzystaniem internetu i przekazu wideo. Ultrasonografy Philips otrzymały zezwolenie FDA (Food and Drug Administration) na wykorzystanie do walki z COVID-19. W zezwoleniu podkreślone zostały presety, głowice, narzędzia do kwantyfikacji i inne możliwości dostępne w systemach ultrasonograficznych Philips jako istotne w ocenie i leczeniu powikłań płucnych i sercowych związanych z COVID-19.

- Jesteśmy niezwykle dumni, że po raz kolejny, dzięki wieloletniej współpracy z firmami medycznymi, jesteśmy w stanie wspomóc szpitale jednoimienne sprzętem z najwyższej półki. Bardzo dziękujemy firmie Philips Polska za wsparcie naszych działań w związku z epidemią koronawirusa - mówi Lidia Niedźwiedzka – Owsiak, dyrektor ds. medycznych Fundacji WOŚP.

Wartość przekazanej przez Philips Polska darowizny, której dodatkowym elementem jest pakiet szkoleń dla lekarzy z zakresu diagnostyki płuc i serca oraz ogólnej diagnostyki ultrasonograficznej, to około 1,2 miliona złotych. Sprzęt trafi do 25 placówek, zlokalizowanych m.in. w Poznaniu, Warszawie, Krakowie i Katowicach, głównie będą to szpitale jednoimienne.

Fundacja WOŚP od połowy marca prowadzi działania związane z COVID-19. Orkiestra zamówiła już dla polskich szpitali m.in. 200 łóżek przeznaczonych na stanowiska intensywnej opieki medycznej, 157 kardiomonitorów, 71 respiratorów czy 2,6 miliona trójwarstwowych maseczek chirurgicznych, 75 000 przyłbic i 10 000 masek sportowych, które mogą służyć w charakterze wielorazowych masek ochronnych. Fundacja otrzymała także w darze 3 000 masek sportowych, 30 pomp infuzyjnych, aparat do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, 2 pulsoksymetry ręczne, 25 zestawów USG z opcją badania jamy brzusznej oraz 3 zestawy EKG z modułem do zdalnego opisywania badań. Do tej pory Fundacja WOŚP przekazała 50 mln PLN na wsparcie walki z epidemią koronawirusa w Polsce. Zakupy finansowane są m.in. dzięki wpłatom na Fundusz Interwencyjny na walkę z koronawirusem.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.