Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Noworodki urodzone przez matki z objawami COVID-19 mają gorsze rokowania

Źródło: PAP/Katarzyna Czechowicz, The Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine: „Does the presence of symptoms affect pregnancy outcomes in third trimester in women with SARS-CoV-2”.
Autor: Monika Stelmach |Data: 13.10.2021
 
 
Obserwacja 2471 kobiet w trzecim trymestrze ciąży wykazała istotne różnice okołoporodowe między pacjentkami z pozytywnym wynikiem testu w kierunku COVID-19, które przechodziły zakażenie objawowo, a tymi, których wynik był negatywny lub które mimo pozytywnego wyniku testu były bezobjawowe – dowodzą najnowsze badania naukowców z Izraela.
Różnice te dotyczyły w szczególności wyższego wskaźnika cukrzycy ciążowej, niższej liczby białych krwinek i większego prawdopodobieństwa krwawienia podczas porodu w grupie kobiet, które przechodziły zakażenie objawowo, natomiast u noworodków wiązały się przede wszystkim z częstszymi powikłaniami oddechowymi tuż po urodzeniu.

– Nasza analiza wykazała, że nie było znaczącego wzrostu liczby porodów przez cięcie cesarskie u kobiet dodatnich pod względem COVID-19, a częstość porodów przedwczesnych nie różniła się istotnie w trzech badanych grupach: osób zdrowych, zakażonych z dodatnim wynikiem testu, przechodzących koronawirusa bezobjawowo oraz chorujących objawowo – mówi dr Elior Eliasi z Mayanei HaYeshua Medical Center w Bnei Brak w Izraelu.

W kilku istotnych kwestiach zdrowotnych istniały jednak znaczące różnice pomiędzy objawowymi pacjentkami z COVID-19 a paniami zdrowymi. Kobiety zakażone i objawowe miały wyraźnie wyższe wskaźniki cukrzycy ciążowej, niższą liczbę limfocytów, większe ryzyko krwotoku poporodowego, a ich dzieci częściej doświadczały powikłań oddechowych.

– Nasze odkrycie potwierdza więc, że szczepienie wszystkich kobiet w ciąży i na wszystkich jej etapach jest bardzo ważne – podkreśla dr Eliasi.

Badanie dotyczyło porodów szpitalnych, do których doszło w okresie od 26 marca do 30 września 2020 r. Łącznie 93 proc. kobiet przyjętych na oddział porodowy w tym okresie miało ujemny wynik testu na COVID-19. Spośród pacjentek pozytywnych 67 proc. było bezobjawowych.

Średnio ryzyko wystąpienia działań niepożądanych było o 13,8 proc. wyższe w przypadku bezobjawowych pacjentek z chorobą współistniejącą i o 19,6 proc. wyższe u pacjentek z objawami COVID-19.

Autorzy publikacji podkreślają, że w dalszej kolejności należy zbadać, jaki wpływ ma infekcja matki na płód i noworodka – zarówno pod względem objawów, które mogą bezpośrednio zagrażać dziecku po urodzeniu, jak również pod względem zakażenia w wyniku transmisji wertykalnej.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe