Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Paweł Małecki/Agencja Gazeta

Odpłatność za szczepienie? Niektórzy nie szanują tego, co dostają za darmo

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 30.06.2021
 
 
– Mam wrażenie, że dla części osób wprowadzenie odpłatności za szczepienie może być wychowawcze – powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. O ile szczepionka przeciw COVID-19 musi pozostać darmowa, o tyle możliwe jest wprowadzenie odpłatności za usługę, wizytę lekarską lub samą czynność szczepienia.
29 czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski w Radiu Plus powiedział, że szczepienia przeciw COVID-19 na pewno będą nieodpłatne do końca września. Przyznał jednocześnie, że prowadzone są dyskusje i analizy w sprawie ewentualnej odpłatności za szczepienie. Przypomniał, że sama usługa szczepienia kosztuje 60 zł – tyle refunduje za nią przychodniom NFZ.

Dr Michał Sutkowski, pytany, czy jego zdaniem wprowadzenie odpłatności za szczepienie byłoby słuszną decyzją, odpowiedział: „Dlaczego nie? Jeżeli niektórzy nie szanują, gdy dostają za darmo i mają możliwość zaszczepienia się bez kłopotu, to może zaczną szanować, gdy dowiedzą się, że to parę groszy kosztuje”.

– Często tak jest, że jak dostajemy coś za darmo, to wydaje nam się, że to nic nie jest warte. Mam wrażenie, że dla niektórych ludzi może być to wychowawcze. Wszyscy, którzy chcą się zaszczepić, zdążą to zrobić do końca września lub października – dodał dr Sutkowski.

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych jednocześnie zwrócił uwagę, że część osób po pierwszej dawce szczepionki nie decyduje się na przyjęcie kolejnej. I to nie dlatego, że działo się coś naprawdę złego, tylko dlatego, że ręka ich bolała po szczepieniu albo mieli 37,5 st. Celsjusza przez trzy godziny.

– Jeżeli nie rozumiemy tego, z jakim zagrożeniem mamy do czynienia i jak powinniśmy to wszystko pozycjonować na tle naszych nielicznych i niewątpliwie bardzo łagodnych objawów niepożądanych, to oczywiście efekt jest taki, że część osób unika szczepień. Narodowy Program Szczepień spowolnił i musimy zrobić wszystko, żeby było lepiej – powiedział dr Sutkowski.

Prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej niedawno informowała, że szczepionka przeciw COVID-19 na pewno będzie darmowa, bo tak stanowi umowa unijna w tej sprawie. Możliwe jest natomiast wprowadzenie odpłatności za usługę, wizytę lekarską lub samą czynność szczepienia. Ekspertka dodała jednak, że nie ma w tej sprawie decyzji, a także zgodności wśród członków Rady Medycznej.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.