Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Porozumienie o przedłużeniu ważności certyfikatu covidowego w UE

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 15.06.2022
 
 
Parlament Europejski i państwa członkowskie UE uzgodniły, że przedłużą o rok (do końca czerwca 2023 r.) rozporządzenie w sprawie ważności unijnego cyfrowego certyfikatu COVID-19 na podróże wewnątrz unii - poinformował PE.
– Ustawodawcy europejscy chcą zagwarantować obywatelom Europy swobodę poruszania się w przypadku pojawienia się nowego niepokojącego wariantu – wyjaśnił PE w komunikacie.

Rozporządzenie przedłużające ważność certyfikatu potwierdzającego szczepienie przeciwko COVID-19, negatywny wynik testu lub przebycie infekcji w ostatnich sześciu miesiącach weszło w życie 1 lipca 2021 r. i miało wygasnąć 30 lipca 2022 r. Komisja Europejska zaproponowała w lutym przedłużenie go o rok.

– Sytuacja epidemiologiczna może się szybko zmienić, a cyfrowy certyfikat COVID-19 UE jest kluczowym instrumentem, pomagającym nam w przezwyciężaniu zmiennych sytuacji. Jesteśmy zdeterminowani, aby powrócić do nieograniczonego swobodnego przemieszczania się i z zadowoleniem przyjmujemy decyzję podjętą przez niektóre państwa członkowskie o zniesieniu wszystkich ograniczeń w podróżowaniu – wyjaśnił komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Zaznaczył jednak, że osiągnięte porozumienie pomoże nam w dalszym ułatwianiu swobodnego i bezpiecznego podróżowania, jeśli wzrost liczby infekcji zmusi państwa członkowskie do tymczasowego przywrócenia ograniczeń.

Porozumienie musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę UE, aby mogło wejść w życie przed 30 czerwca.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.