Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Przechorowanie omikronu nie uodparnia na wcześniejsze warianty koronawirusa

Źródło: Zbigniew Wojtasiński/PAP
Autor: Monika Stelmach |Data: 10.02.2022
 
 
– Infekcja omikronem indukuje powstanie przeciwciał tylko przeciwko temu wariantowi. Niestety, nie neutralizują one wariantów wcześniejszych SARS-CoV-2 – ostrzega wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Krzysztof Pyrć.
Przechorowanie zakażenia COVID-19, podobnie jak szczepienia, powoduje wytworzenie m.in. przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Z dotychczasowych obserwacji wynikało, że przechorowanie schorzenia wywołanego przez jakiś wariant tego koronawirusa może przez jaki czas chronić przed poprzednim i kolejnym wariantem. Ochrona ta może być jedynie słabsza. Wygląda jednak na to, że inaczej jest w przypadku omikronu.

Prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie ostrzega, że przechorowanie omikronu indukuje powstanie przeciwciał względem tego wariantu. Niestety, nie neutralizują one wariantów wcześniejszych – zaznacza na Twitterze. I pyta – co zatem po wygaśnięciu piątej fali zakażeń może być jesienią?

Specjalista powołuje się na badania, których wstępne wyniki na portalu medRxiv opublikowali specjaliści pod kierunkiem dr Anniki Roessler z Uniwersytetu w Innsbrucku. Sugerują one, że zakażenie omikronem (z podgrupy BA.1) wywołuje w organizmie wysoką neutralizację, ale tylko przeciwko temu wariantowi. Jednak u osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19 nie powstawały przeciwciała przeciwko takim wariantom jak delta, beta czy alfa.

Badania te po raz kolejny potwierdzają potrzebę poddawania się szczepieniom przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, chroniącym przed różnymi jego wariantami. W przypadku omikronu uzyskana dzięki szczepieniom ochrona jest mniejsza, ale dawka przypominająca ją zwiększa. Podobnie jak w przypadku innych wariantów koronawirusa.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.