Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sejm RP

Sejm przegłosował ustawę covidową

Źródło: Sejm RP, TVN24
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 29.11.2020
 
 
Dodatków za opiekę nad pacjentami zakażonymi nie otrzymają wszyscy medycy, a tylko skierowani do pracy przez wojewodę. Wykreślono też przepis, który zwalnia szpitale z konieczności zwrotu części ryczałtu w związku z niezrealizowaniem świadczeń.
W piątek wieczorem (27 listopada) senatorowie w głosowaniu odrzucili nowelizację ustawy covidowej zmieniającej zasady wypłacania dodatków dla medyków. Przewiduje ona, że dodatki za opiekę nad pacjentami z COVID-19 będą wypłacane jedynie pracownikom medycznym skierowanym bezpośrednio do takiej pracy w drodze decyzji administracyjnej. Argumentowali, że narusza ona między innymi zasadę równości zawartą w art. 32 konstytucji. Według senackiego projektu dodatki mieli dostać wszyscy, którzy pracują z pacjentami zakażonymi

Posłowie podczas obrad 28 listopada odrzucili uchwałę Senatu w sprawie uchwały covidowej. Za odrzuceniem głosowało 231 posłów, 219 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

To już kolejna nowelizacja tej wersji ustawy. Pod koniec października Sejm ją przegłosował. Posłowie wtedy poparli – mimo negatywnego stanowiska rządu – zapisy, zgodnie z którymi dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać miał wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19 lub podejrzanych o zakażenie. Regulacja została podpisana 4 listopada przez prezydenta, ale nie opublikowano jej w „Dzienniku Ustaw”.

Następnego dnia, 28 października, Sejm uchwalił kolejną nowelizację. Jej projekt został złożony przez PiS w celu – jak wskazano w uzasadnieniu – naprawy błędu tak zwanej konwalidacji, do którego doszło podczas rozpatrywania senackich poprawek do poprzedniej noweli covidowej. Rzecznik rządu Piotr Mueller tłumaczył, że ustawa covidowa w obecnym brzmieniu jest efektem pomyłki w głosowaniach i jej wejście w życie oznaczałoby wypłacenie dodatkowych wynagrodzeń praktycznie wszystkim lekarzom.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w ubiegły piątek tłumaczył, że podpisana przez prezydenta nowelizacja zostanie opublikowana, gdy przyjęta będzie naprawiająca ją nowelizacja.

Zapisami nowelizacji zabiera się prawo do stuprocentowego wynagrodzenia osobom ubezpieczonym, pracującym w podmiotach leczniczych, które przebywają na kwarantannie lub w izolacji lub też w izolacji domowej. Jednocześnie znosi się obowiązek skorygowania przez prezesa NFZ planu finansowego, by zapewnić podmiotom leczniczym podwyżkę opłaty ryczałtowej o co najmniej o 15 proc. Wykreślono też przepis, który zwalnia szpitale z konieczności zwrotu części ryczałtu w związku z niezrealizowaniem przewidzianych świadczeń.

Przeczytaj także: „Coraz bliżej strajku pielęgniarek i położnych".

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe