Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Skąd się wziął koronawirus?

Źródło: WHO, PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 17.12.2020
 
 
Do Wuhan uda się w przyszłym miesiącu grupa 10 międzynarodowych ekspertów w celu zbadania źródeł koronawirusa – poinformowała w środę Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO). Pekin, po długich negocjacjach i wahaniach, wyraził zgodę na przeprowadzenie misji.
Jak informują media brytyjskie, władze chińskie długo zwlekały z wydaniem zgody na niezależne badania źródeł pandemii i przybycie do miasta międzynarodowych ekspertów. Negocjacje z WHO trwały wiele miesięcy.

Uważa się, że wirus, który spowodował światową pandemię, po raz pierwszy pojawił się na tzw. mokrym targu żywności w Wuhan, na którym sprzedawano m. in. zwierzęta. Natomiast chińskie media państwowe starały się propagować informację, że SARS-CoV-2 powstał za granicą i został jedynie wykryty w Wuhan. Dowodem na taką tezę miała być obecność koronawirusa w zamrożonej, importowanej żywności.

Poszukiwania źródeł koronawirusa wywołały napięcia w stosunkach Chin z wieloma państwami, zwłaszcza z USA. Administracja prezydenta Donalda Trumpa oskarżała Chiny o próby ukrycia początkowej fazy epidemii. Ministrowie zdrowia wielu krajów zaapelowali do WHO o wykrycie źródła wirusa oraz ustalenie, w jaki sposób przekroczył on barierę gatunkową i zaatakował ludzi.

Niemiecki biolog Fabian Leendertz, z Instytutu Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI), których wchodzi w skład grupy, powiedział agencji Associated Press, że celem badań nie będzie ustalenie winnych wybuchu pandemii, ale raczej zapobieżenie podobnym zdarzeniom w przyszłości.
– To jest próba zrozumienia tego co się stało i następnie zbadanie czy wykorzystując zebrane dane będziemy mogli spróbować zredukować ryzyko w przyszłości. Celem jest też ustalenie, kiedy wirus zaczął się rozprzestrzeniać oraz czy rzeczywiście jego źródłem jest Wuhan. Badania ekspertów mają potrwać cztery do pięciu tygodni. – powiedział Leendertz.

Zdaniem części epidemiologów, koronawirus mógł już od dziesięcioleci pojawiać się, niewykryty u nietoperzy, a na targu w Wuhan jedynie doszło do pierwszych zakażeń ludzi.

Główny ekspert WHO ds. chorób zwierząt Peter Ben Embarek powiedział w listopadzie, że członkowie misji będą przeprowadzać wywiady z osobami, które pracowały na targu w Wuhan, aby ustalić, w jaki sposób zakaziły się koronawirusem. – Nie ma żadnych faktów wskazujących na to, że (wirus) mógł być stworzony przez człowieka – podkreślił Embarek.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe