Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Skuteczność szczepień przeciwko COVID-19 po zakażoniu omikronem

Źródło: Zbigniew Wojtasiński/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 10.05.2022
 
 
Osoby po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 powinny się zaszczepić dwiema dawkami szczepionki przeciwko COVID-19. Jednak w ich przypadku trzecia dawka w razie zakażenia omikronem najprawdopodobniej nie ma większego znaczenia – sugerują najnowsze badania.
Dwa oddzielne badania na ten temat we wstępnej publikacji zamieszcza na swojej stronie portal medRxiv. Pierwsze z nich wykazało, że wśród pacjentów wcześniej zakażonych koronawirusem trzecia dawka szczepionki w technologii mRNA (tzw. booster) może nie zapewniać wzmocnienia ochronnego przed wariantem omikron.

Wskazują na to badania prawie 130 tys. osób z testem pozytywnym na COVID-19, jakie w Connecticut przeprowadzono od listopada 2021 r. do stycznia 2022 r. W tej grupie 10 676 pacjentów było zakażonych wariantem omikron. Od 6 do 8 proc. badanych zostało zakażonych poprzednim wariantem wirusa SARS-CoV-2.

Z obserwacji tych wynika, że dwie dawki szczepionki mRNA poprawiły ochronę przed omikronem wśród osób, które wcześniej zostały zakażone innym wariantem tego patogenu. – Nie wykryliśmy jednak dodatkowej ochrony u tych osób, które otrzymały trzecią dawkę – oświadczyła w komentarzu dr Margaret Lind z Yale University.

Drugie badanie przeprowadzono w Kanadzie i uzyskano w nim podobne rezultaty: trzecia dawka, jeśli zapewnia dodatkową ochronę przed omikronem u osób wcześniej zakażonych koronawiruswem, to jedynie marginalnie.

Dr Margaret Lind z Yale University uważa zatem, że wnioski z obu badań są takie, że należy przyjąć dwie dawki szczepionki mRNA bez względu na to, czy doszło wcześniej do zakażenia koronawirusem. Osoby, które nie zakaziły się wirusem SARS-CoV-2, powinny przyjąć trzecią dawkę. Boostera powinny też rozważyć ci, którzy mieli COVID-19 i należą do grup podwyższonego ryzyka powikłań tej choroby i mogą się obawiać, że ich odporność przeciwko koronawirusowi nadal nie jest wystarczająca.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.