Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Stan zagrożenia epidemicznego nie zostanie zniesiony w najbliższym czasie

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Monika Stelmach
|
Źródło: Katarzyna Lechowicz-Dyl/PAP
– Na tę chwilę eksperci odradzają nam zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego. Zobaczymy, co będzie dalej – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Wiceszef Ministerstwa Zdrowia był pytany w TVP 1 o ewentualne zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego. 28 listopada premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nie wyklucza zniesienia tego stanu od stycznia.

– Ale potrzebujemy jeszcze chwili, aby specjaliści nam doradzili, czy to jest ten moment, w którym możemy sobie na to pozwolić – podkreślił.

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił zaś dzień później, że faktycznie trwa dyskusja o tym, jaki czas na zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego byłby optymalny.

– Monitorujemy sytuację, analizujemy kontekst prawny. Decyzje będziemy podejmowali, mając na uwadze informacje wynikające z przeglądu prawnego i rozeznania, jakie trendy są na świecie – stwierdził Niedzielski.

Wiceminister Kraska przekazał 2 grudnia, że temat jest od pewnego czasu omawiany przez wewnętrzne sztaby kryzysowe. – Sytuacja, która jest w tej chwili, troszeczkę nas ostudziła, jeśli chodzi o zniesienie stanu epidemii – podał wiceminister.

– Musimy zaczekać. Eksperci, z którymi jesteśmy w bliskim kontakcie, na tę chwilę także nam to odradzają. Zobaczymy, co będzie dalej. Widzimy w wielu krajach Europy Zachodniej, np. we Francji, większe wzrosty zachorowań – dodał. Konieczne jest także, jak akcentował, monitorowanie nowych wariantów wirusa.

Od 16 maja rozporządzenie ministra zdrowia zniosło obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii, zastępując go stanem zagrożenia epidemicznego. Pod koniec października br. w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego. Zakłada ona m.in. przedłużenie obowiązku noszenia maseczek w szpitalach, przychodniach i aptekach do 31 grudnia 2022 r.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.