Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Szacowany miesięczny koszt 28-łóżkowego modułu szpitala tymczasowego to 1,8 mln zł

Źródło: Katarzyna Torchała/PAP
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 02.12.2021
 
 
NFZ zmienia finansowanie szpitali tymczasowych i transportu sanitarnego. Poprawki związane są ze zwalczaniem koronawirusa – tak wynika ze znowelizowanego zarządzenia prezesa NFZ w sprawie zasad rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej dotyczących zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19.
Zmiana wycen dotyczy transportu sanitarnego wykonywanego w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, jak również finansowania szpitali tymczasowych.

Zgodnie z wprowadzoną poprawką od 1 grudnia 2021 r. opłata ryczałtowa za gotowość do transportu sanitarnego realizowanego przez jedną osobę wynosi 1434 zł, a przez zespół co najmniej dwuosobowy – 2373 zł. Z kolei opłata za transport sanitarny realizowany przez jedną osobę to kwota 191 zł, natomiast przez zespół co najmniej dwuosobowy – 324 zł.

Finansowanie szpitali tymczasowych od 1 listopada 2021 r. odbywa się z wykorzystaniem nowo powstałych produktów rozliczeniowych. Są to kolejno: opłata ryczałtowa za gotowość do udzielania świadczeń w szpitalu tymczasowym w wysokości 1667,79 zł i hospitalizacja związana z leczeniem COVID-19 w szpitalu tymczasowym – 2428 zł.

NFZ podkreślił, że nowe zasady rozliczeniowe opierają się na dwóch podstawowych produktach rozliczeniowych – za gotowość (za dostępne moduły) i za hospitalizację z pobytem dobowym pacjenta, przyjmując założenie uruchomienia od razu dwóch modułów 28-łóżkowych z wymaganą liczbą personelu medycznego. „Powstanie kolejnego modułu uzależnione jest od zajętości liczby łóżek" – czytamy w komunikacie.

Jeśli chodzi o finansowanie szpitala, który pozostaje w gotowości, to opłata ryczałtowa naliczona jest za moduł obejmujący nie więcej niż 56 łóżek, a gdy co najmniej 48 z tych łóżek jest już zajętych, opłata ryczałtowa jest naliczana za moduł kolejnych, maksymalnie 28 łóżek, o ile tyle jest dostępnych.

Jak zaznaczył Fundusz, w przypadku spadku obłożenia liczby łóżek w uruchomionych modułach ich finansowanie odbywa się jeszcze przez 14 dni gotowości, pod warunkiem zapewnienia pełnej wymaganej obsady kadrowej.

Ponadto NFZ przekazał, że zgodnie z analizą dokonaną przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) szacowany miesięczny koszt funkcjonowania 28-łóżkowego modułu szpitala tymczasowego wynosi 1,8 mln zł – przy założeniu, że zajęte są 24 łóżka (85 proc.).

Tytuł pochodzi od redakcji
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.