Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Szczepienie przeciw COVID-19, a zagrożenie dla serca – nowe dane

Udostępnij:
Szczepionki przeciw COVID-19 oparte na mRNA podnoszą ryzyko zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia u osób poniżej 40. roku życia. Eksperci namawiają jednak do szczepień, ponieważ – jak przekonują – infekcja koronawirusem jest groźniejsza, a powikłania po szczepionce rzadkie.
Naukowcy z Saint Joseph Hospital – Chicago z badaczami z Chin na podstawie obszernej analizy badań potwierdzili wpływ opartych na mRNA szczepień przeciwko COVID-19 na ryzyko zaburzeń pracy serca u osób przed 40. rokiem życia.

– Nasze badanie analizuje dane w celu identyfikacji osób, które mogą być bardziej zagrożone zapaleniem mięśnia sercowego lub osierdzia po szczepieniu przeciw COVID-19, i potwierdza rzadkie przypadki niepożądanych reakcji u dorosłych poniżej 40. roku życia – informuje dr Chenyu Sun, główny autor badania opisanego na łamach „American Journal of Preventive Medicine”.

W porównaniu z osobami nieszczepionymi ryzyko wystąpienia któregoś z zaburzeń wzrastało o 33 proc. po pierwszej dawce i było prawie trzykrotnie wyższe po drugiej dawce, w porównaniu z brakiem szczepienia. Wzrost ryzyka szczególnie dotyczył zapalenia mięśnia sercowego.

Jak wyjaśniają badacze, zapalenie mięśnia sercowego może się objawiać bólem w klatce piersiowej, gorączką, zastoinową niewydolnością serca lub arytmią. Może prowadzić do śmierci. Zapalenie osierdzia zwykle powoduje silny ból w klatce piersiowej za mostkiem.

Oba schorzenia wynikają, jak się uważa, w tym przypadku z autozapaleń związanych z reakcją układu odpornościowego na wirusa.

Mimo nowych informacji badacze większości osób zalecają szczepienie.

– Jeśli zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia rozwinie się po szczepieniu przeciw COVID-19, objawy są zwykle mniej poważne i w dużej mierze ustępują, w porównaniu z innymi przypadkami. Jako klinicysta zdecydowanie zalecam przyjęcie szczepienia przeciw COVID-19, jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań, takich jak znane uczulenia. Należy uważnie rozważyć korzyści i ryzyko, aby jak najwłaściwiej postąpić z pacjentami z grup ryzyka – podkreśla dr Chenyu Sun.

Naukowcy przypominają, że doniesienia o wspomnianych rzadkich, lecz groźnych powikłaniach powodowały zamieszanie zarówno wśród opinii publicznej, jak i lekarzy.

– Dzięki sprawdzeniu związków między szczepieniem przeciw COVID-19 i zapaleniem mięśnia sercowego lub osierdzia z pomocą systematycznego przeglądu i metaanalizy dostępnych badań mamy nadzieję, że wyjaśnimy kwestię ryzyka oraz pomożemy lekarzom i osobom decyzyjnym w kwestiach zdrowia publicznego w opracowaniu bezpieczniejszej strategii szczepień w grupach ryzyka – mówi dr Linya Feng z chińskiego Anhui Medical University.

Szczepienie to jeden z najważniejszych sposobów, jakimi dysponujemy, w walce z COVID-19. Wprowadzić można różne strategie z różnymi dawkami i typami szczepień, tak aby najlepiej pasowały do danej populacji.

Dokładny mechanizm wpływu szczepień na ryzyko opisanych zaburzeń nie jest dobrze poznany.

W swoim projekcie naukowcy przejrzeli tysiąc badań z udziałem aż 58 mln osób, z których w czasie rygorystycznej selekcji wybrali 11 najlepszych. Osiem z nich porównywało ryzyko zachorowań przed i po szczepieniu, a trzy sprawdzały wpływ różnych dawek.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.