Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Szczepionka Pfizer przeciw COVID-19 pomoże zakończyć pandemię?

Udostępnij:
Tagi: Pfizer
Amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer oraz niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech poinformowały w poniedziałek, że opracowały szczepionkę przeciw COVID-19, skuteczną w grupie osób, które jeszcze nie zachorowały.
Według wcześniejszych zapowiedzi doradcy Białego Domu dr Anthony’ego Fauciego skuteczność szczepionki na poziomie 50-60 proc. pomogłaby opanować trwającą od miesięcy pandemię. Tymczasem Pfizer mówi o skuteczności aż 90 proc. Co to oznacza?

Jak informuje Business Insider, w dokonanej analizie oceniono 94 potwierdzone infekcje COVID-19 wśród 43 538 uczestników badania z różnych krajów. Pfizer i BioNTech stwierdziły na postawie analiz osób zaszczepionych i takich, które otrzymały placebo, że skuteczność szczepionki osiągnęła poziom aż 90 proc. po siedmiu dniach od podania drugiej dawki. Takie wyniki wskazują, że ochronę przed COVID-19 osiąga się 28 dni od pierwszego szczepienia, które zakłada podanie pacjentowi dwóch dawek.

– To wielki dzień dla ludzkości, jak i całej nauki – mówi Albert Bourla, CEO firmy Pfizer, cytowany przez Business Insider.

Po tych informacjach indeksy giełdowe w USA, Niemczech, ale i w Polsce poszybowały w górę tym bardziej, że obie spółki już zapowiedziały wystąpienie o zgodę awaryjną na produkcję 1,3 mld szczepionek do końca 2021 roku. Do końca 2020 Pfizer uważa, że będzie w stanie dostarczyć 50 mln dawek.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.