Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Szczepionka przeciw COVID-19 wspomaga leczenie raka

Wyślij:
Udostępnij:
 
Pacjenci, którzy otrzymali chińską szczepionkę SinoVac, lepiej reagowali na immunoterapię nowotworów nosogardzieli. Dotąd obawiano się, że szczepienia te mogłyby zaburzać leczenie – wyniki badań opublikowało czasopismo „Annals of Oncology”.
Wielu pacjentów z nowotworami nosogardzieli jest poddawanych terapii, która aktywuje ich system immunologiczny – tak, aby walczył z rakiem. Jak jednak zwracają uwagę naukowcy z Uniwersytetu w Bonn, istniały obawy, że szczepienia przeciw COVID-19 obniżą skuteczność leczenia.

Zespół naukowców z Niemiec i Chin odkrył właśnie zależność odwrotną, przynajmniej w przypadku chińskiego preparatu SinoVac.

Jak wyjaśniają naukowcy, wiele nowotworów unika ataku układu immunologicznego w taki sposób, że oddziałują na pewien receptor odpornościowych komórek znany jako PD-1. Znane są już leki, które temu zapobiegają.

Jak się okazało, wspomniana szczepionka działa podobnie. – Obawiano się, że szczepienia nie będą kompatybilne z terapiami anty-PD1. Szczególnie dotyczyło to raka nosogardzieli, który, podobnie jak SARS-CoV-2 dotyka górnych dróg oddechowych – wyjaśnia Jian Li ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bonn.

Analiza objęła 1500 pacjentów leczonych w 23 szpitalach w różnych częściach Chin. Udział wielu ośrodków to znacząca zaleta, ponieważ oznacza różnorodność uczestników i brak wpływu charakterystyki pojedynczego regionu. Szczepienie otrzymało prawie 400 ochotników.

– Co zaskakujące, na terapię anty-PD-1 odpowiedzieli wyraźnie lepiej niż niezaszczepieni. Co więcej, nie doświadczali z większą częstością poważnych skutków ubocznych – mówi prof. Christian Kurts, jeden z autorów badania.

Naukowcy nie potrafią stwierdzić, dlaczego tak się dzieje. – Zakładamy, że szczepienie aktywuje pewne komórki immunologiczne, które atakują guza. Nadal będziemy badali tę hipotezę – dodaje dr Qi Mei ze Szpitala Uniwersyteckiego Shanxi.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.