Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Senat

Szpitale powinny służyć leczeniu ciężko chorych, a nie szczepieniom

Źródło: Senat RP
Autor: Monika Stelmach |Data: 11.01.2021
 
 
– Trzeba dołożyć wszelkich starań, aby szczepienia nie odbywały się w kilkuset szpitalach, tylko w kilku tysiącach punktów – przekonywał podczas posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia marszałek Tomasz Grodzki.
Podczas posiedzeniu senackiej komisji głos w sprawie akcji szczepień, w imieniu rządu, zabrał między innymi szef kancelarii premiera i rządowy pełnomocnik do spraw szczepień Michał Dworczyk. Przypomniał, że w pierwszym kwartale 2021 roku, czyli do końca marca, do Polski powinno dotrzeć 6 milionów dawek szczepionek przeciw COVID-19, co pozwoli na zaszczepienie w tym okresie około 3 milionów osób.

– Pewne rzeczy najlepiej zorganizują ci, którzy na co dzień odpowiadają za daną placówkę – przekonywał Dworczyk.

Zwrócił uwagę, że logistyka oraz system teleinformatyczny to kwestie leżące po stronie rządu, natomiast wykonanie szczepień należy do odpowiedzialności szpitali i to na nich opiera się system.

– Z perspektywy Warszawy nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji i zorganizować szczepienia w gminie Ciepłowody albo w innym szpitalu we Wrocławiu, czy jakimkolwiek innym mieście w Polsce. Pewne rzeczy najlepiej zorganizują ci, którzy na co dzień odpowiadają za daną placówkę – argumentował Dworczyk.

Tomasz Grodzki odniósł się do wypowiedzi szefa kancelarii premiera i rządowego pełnomocnika do spraw szczepień Michała Dworczyka. Twierdził, że trzeba zrobić wszystko, aby szpitale przywrócić leczeniu ciężko chorych, a szczepienia przenieść do specjalnie przygotowanych punktów.

Do tej pory przeciw koronawirusowi zaszczepiono w Polsce nieco ponad 200 tysięcy osób. Senat w poniedziałek rozpoczął trzydniowe posiedzenie, w trakcie którego zajmie się między innymi nowelą ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe