Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Krystian Maj/KPRM

Uprawnienia do wcześniejszych szczepień będą rozszerzone o przewlekle chorych

Źródło: KPRM, Gazeta Wyborcza
Autor: Monika Stelmach |Data: 20.01.2021
 
 
– Lista chorób uprawniających do wcześniejszego zaszczepienia się przeciw COVID-19 będzie zawarta w rozporządzeniu, które jest jeszcze konsultowane – zapewnił Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień.
O liście mówili przedstawiciele rządu 20 stycznia podczas konferencji prasowej.

Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19, zauważył, że po dokładnej analizie listy chorób, okazało się, że prawie trzy czwarte społeczeństwa powyżej 30. roku życia powinna być szczepiona w pierwszej kolejności.

– Jednak to osoby starsze są najbardziej zagrożone ciężkim przebiegiem COVID-19. Prawie 20 proc. chorych powyżej 80. roku życia umiera, w przedziale wiekowych 70-80 lat śmierć ponosi 15 proc. zakażonych, a w grupie 60-70 lat – 7,1 proc. W związku z tym Rada Medyczna podtrzymuje swoją opinię, że przede wszystkim należy szczepić seniorów – mówił prof. Horban.

Po długiej dyskusji Rada Medyczna zdecydowała zaproponować dodanie do grupy pierwszej szczepień osób poniżej 60. roku życia, ale mających choroby, które mogą powodować ciężki przebieg COVID-19.

– Chodzi o pacjentów wentylowanych mechanicznie w domu. To grupa 8 tys. osób, w przypadku których, ryzyko zakażenia niemal w 100 proc. wiąże się ze śmiercią. Do grupy pierwszej mają zostać dodane też osoby po przeszczepach, dializowane oraz chorzy na nowotwory, zwłaszcza w trakcie terapii – zapowiedział prof. Horban.

Michał Dworczyk zapowiedział, że korekta rozporządzenia dotyczącego kolejności szczepień będzie zakładała, że etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części; w etapie 1a zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 60. roku życia, w etapie 1b – przewlekle chorzy, w etapie 1c – przedstawiciele służb państwowych. Dalsze zmiany zostaną ogłoszone po analizach ekspertów.

– Nowelizacja rozporządzenia jest jeszcze konsultowana. Dopóki nie jest przyjęta, są możliwe drobne korekty – wyjaśnił Michał Dworczyk.

Przeczytaj także: „Michał Dworczyk o szczepieniach prokuratorów”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe