Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Utrudnienia w kontakcie z lekarzem napotyka 70 proc. Polaków

Źródło: Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat
Autor: Monika Stelmach |Data: 10.08.2020
 
 
– Siedmiu na dziesięciu respondentów twierdzi, że mają trudności, kiedy potrzebują kontaktu z lekarzem. Co więcej odsetek ten nie zmienia się od kilku miesięcy, pomimo zapowiedzi odmrażania ochrony zdrowia. W związku z tym, prawie połowa pacjentów obawia się zaostrzenia chorób i powikłań – wynika z sondażu Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat.
Wysoki odsetek respondentów, którzy twierdzą, że napotykają na trudności, kiedy potrzebują kontaktu z lekarzem od kilku miesięcy nie zmienia się. O ile w początkowym okresie pandemii problemy z dostępem do lekarza sygnalizowało 57 proc. uczestników sondażu, to w lipcu odsetek ten wynosił aż 70,8 proc.

Zdaniem niemal trzech czwartych pytanych o opinię Polaków, leczenie chorób przewlekłych oraz innych występujących podczas pandemii, lecz nie związanych z koronawirusem, jest gorsze niż wcześniej. Już niemal dwie piąte Polaków uważa, że poziom ochrony zdrowia podczas pandemii zdecydowanie pogorszył się. Co piąty pytany o opinię nie dostrzega różnic, a zaledwie 4,2 proc. uważa, że jest lepiej.

Sześciu na dziesięciu Polaków chciałoby skorzystać w najbliższym czasie z pomocy lekarza specjalisty. Liczba ta utrzymuje się od kilku miesięcy na zbliżonym poziomie. Do 17,8 proc. wzrósł natomiast odsetek respondentów niepewnych, zaś do 21,1 proc. zmalał nie potrzebujących porady lekarskiej

Na podstawie odpowiedzi uczestników sondażu można stwierdzić, że poprawia się terminowość wizyt u specjalistów. Wśród osób odbywających leczenie wymagające regularnych kontaktów lekarskich w lipcu dwie trzecie pacjentów znało termin następnej wizyty, z czego większość (54,5 proc.) przyznało, że została potwierdzona, a jej termin nie uległ zmianie. Z kolei 30,9 proc. respondentów ma wizytę w terminie, który może zostać opóźniony. Co jedenasty pacjent spodziewa się natomiast jej odwołania.

Wśród lekarzy specjalistów, których porady chcieliby uzyskać Polacy, najczęściej wskazywani są: ginekolog (22,2 proc.), okulista (22,3 proc.), dermatolog (17,9 proc.), ortopeda (11,6 proc.) oraz neurolog (10,9 proc.). Niemal co dziesiąty liczy na wizytę u kardiologa lub u psychologa. Tylko 16,4 proc. uczestników sondażu nie widzi potrzeby konsultacji specjalistycznej.

Telemedycyna uważana jest przez Polaków za najbezpieczniejszy sposób konsultacji medycznych. Pomoc lekarska w formie zdalnej – telefonicznej lub online – uznawana jest za najbezpieczniejszą w okresie epidemii koronawirusa, przez co trzeciego uczestnika sondażu BioStat. Co piąty respondent uznaje za bezpieczną wizytę w gabinecie prywatnym. Wizyty w poradniach specjalistycznych za najbezpieczniejszą formę kontaktu z lekarzem uważa co siódmy uczestnik badania.

– Już prawie co drugi Polak obawia się pogorszenia stanu zdrowia z innego powodu niż zarażenie koronawirusem, a prawie trzy czwarte populacji naszego kraju napotyka na trudności w dostępie do lekarza. Prowadzone do początku pandemii comiesięczne sondaże BioStat sygnalizują, że sytuacja w ochronie zdrowia z perspektywy pacjenta nie wygląda optymistycznie. W lipcu przybyło osób, które uważają że leczenie chorób niezwiązanych z koronawirusem pogorszyło się i w sumie odsetek ten wynosi aż 76,5 proc. – komentuje badania Rafał Piszczek, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat.

Przeczytaj także: „Jakub Kraszewski: Odmrożenie działalności szpitala to ogromny wysiłek”, „Prof. Andrzej Matyja: Potrzebujemy wytycznych dotyczących odmrażania ochrony zdrowia” i „Prof. Gielerak o tym, jak radzić sobie z pandemią”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe