Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

W Polsce stwierdzono dwa przypadki nowego subwariantu omikronu

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Monika Stelmach
|
– W Europie Zachodniej pojawił się nowy subwariant BQ.1 i BQ.1.1 omikronu. W Polsce stwierdzono dwa takie przypadki – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaznaczył, że szczepionki przeciwko wariantowi omikron w dużym procencie zabezpieczają także przed nowymi subwariantami.
Wiceszef resortu zdrowia – pytany, czy koronawirus jest obecnie w Polsce w odwrocie – zaznaczył, że w tej chwili sytuacja w kraju jest stabilna.

– Mamy coraz mniej przypadków zakażeń. Dzisiejsze dane to jest poniżej tysiąca nowych przypadków zakażeń. Tydzień do tygodnia odnotowujemy spadek o ponad 30 proc. Maleje także liczba pacjentów przebywających w szpitalach. Współczynnik R także jest poniżej jedności, więc dane, które otrzymujemy, są optymistyczne – ocenił wiceminister Kraska.

Zwrócił uwagę, że w krajach Europy Zachodniej dochodzi do wzrostu liczby nowych przypadków zakażeń.

– Na podstawie danych otrzymywanych od naszych kolegów z Zachodu możemy powiedzieć, że pojawił się nowy subwariant omikronu, BQ.1 i BQ.1.1. Trudno powiedzieć, jak to będzie się dalej rozwijało. To są nowe subwarianty omikronu BA.5, który także powoduje nowe zakażenia – stwierdził Kraska.

Wiceminister zdrowia poinformował, że nowy wariant jest obecny także w Polsce.

– Mamy na razie stwierdzone dwa przypadki. Monitorujemy sytuację. Wydaje się, że będzie następowało wypieranie wariantu B.A.5, który jest w tej chwili, ale chyba następuje to wolniej niż w poprzednich falach – powiedział Kraska.

Podkreślił, że obecny czas to najlepszy okres do wykonania szczepień przeciw COVID-19, ponieważ na razie mamy mało nowych przypadków.

Jak podkreślił wiceminister zdrowia, wstępne badania pokazują, że szczepionki, które są w tej chwili jako dodatkowe, jako bonusy, które są skierowane na warianty omikronu, w dużym procencie zabezpieczają przed nowymi subwariantami.

Pytany o tzw. twindemię, czyli o podwójne zakażenie COVID-19 i grypą, wiceminister Kraska powiedział, że w Polsce sezon grypowy przypada na początek stycznia i na luty.

– W dwóch ostatnich latach dzięki noszeniu maseczek, zachowywaniu dystansu społecznego i dezynfekcji rąk nie tylko zmniejszyła się liczba zakażeń koronawirusem, lecz także grypą. Dane z ostatnich dwóch sezonów pokazały, że odnotowano prawie czterokrotnie mniej infekcji grypowych niż to było w sezonie przed pandemią – powiedział Kraska.

Jak zaznaczył, obecny okres to najlepszy moment, aby zaszczepić się przeciw grypie. Zapewnił, że w kraju jest dużo szczepionek i są one dostępne w magazynach. Przypomniał także, że osoby powyżej 75 lat mogą szczepić się przeciwko grypie bezpłatnie.

Kraska przyznał, że kiedy jest mniej zakażeń, Polacy mniej chętnie się szczepią. – Musimy być mądrzy przed szkodą, a nie po szkodzie – wskazał.

Dopytywany, jak będzie na przełomie tego i następnego roku, wiceminister zdrowia powiedział, że przypadków zakażeń może być zdecydowanie więcej.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.